Конспект урока "Вагітність. Ембріональний період розвитку людини. Плацента її функції" 8 класс

Біологія 8 клас
Тема: Вагітність. Ембріональний період розвитку людини. Плацента її функції
Цілі уроку: ознайомити учнів з основними етапами ембріонального розвитку людини,
розповісти про особливості періоду вагітності та пологи у людини.
Обладнання й матеріали: таблиця зі схемою розвитку людини.
Базові поняття й терміни: зародок, плід, імплантація зародка, зародкові оболонки,
плацента, пологи, вагітність, різнояйцеві близнюки, однояйцеві близнюки.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Що таке менструальний цикл?
2. Яка середня тривалість менструального циклу?
3. Як відбувається процес запліднення?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Вагітність
Вагітність це фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням
яйцеклітини й розвитком зародка і плоду.
Ознаки вагітності: посилення виділення гормонів яєчників, а потім плаценти; припинення
менструацій; збільшення розмірів матки; збільшення молочних залоз; посилення обміну
речовин; сонливість; нудота (токсикоз) тощо.Вагітність у жінки триває 270–280 днів.Значні
зміни відбуваються в матці: збільшуються її розміри не
тільки за рахунок розтягнення стінок, але й за рахунок збільшення маси м’язів; інтенсивно
розвивається сітка великих і дрібних судин, що несуть кров до плаценти. Дихання стає
глибше, що забезпечує більш повне насичення крові киснем. Нирки працюють з підвищеним
навантаженням, виводячи продукти обміну не тільки матері, але й плоду. Активується
утворення в кістковому мозку еритроцитів, збільшується кількість крові, розширюються
кровоносні судини, підсилюється газообмін. Для забезпечення нормального функціонування
органів і систем організму вагітної, сприятливих умов для розвитку плоду необхідна
підвищена кількість поживних речовин та кисню. Стан здоров’я вагітної та її поведінка,
особливо в перші тижні вагітності, коли відбувається закладка органів і тканин плоду,
багато в чому визначають характер протікання вагітності, подальший розвиток плоду і
здоров’я майбутньої дитини. Будь-яке захворювання вагітної, неправильне харчування,
порушення режиму, прийом деяких ліків без призначення лікаря, паління й уживання
алкогольних напоїв можуть вплинути на перебіг вагітності та плід.
Особливості зародкового періоду онтогенезу
Зародковий розвиток людини має декілька етапів: дроблення, утворення зародкових листків і
оболонок, утворення тканин (гістогенез) і органів (органогенез). Через чотири-п’ять днів
після запліднення одношаровий зародок з порожниною всередині потрапляє до порожнини
матки. Після цього поділ клітин значно прискорюється. Протягом двох днів зародок вільно
розташований у матці, а потім (приблизно на сьомий день після запліднення) занурюється в
її слизову оболонку й прикріплюється до неї. Цей процес називається імплантацією.
Починається зародковий період внутрішньоутробного розвитку. Спочатку формуються три
зародкові оболонки і три зародкові листки. Зародкові оболонки формуються із частини
клітин зародка. Зовнішня оболонка має ворсинки з капілярами. Через ворсинки зародок
живиться й дихає. Внутрішня оболонка тонка і прозора, вона утворює міхур, порожнина
якого заповнена плідною водою, що захищає зародок від механічних ушкоджень. Зовнішня й
середня оболонки беруть участь в утворенні плаценти разом зі слизовою оболонкою матки.
Плацента дитяче місце це орган, що зв’язує плід з організмом матері під час
внутрішньоутробного розвитку. На 10–14-й день після запліднення клітини зародка
розщеплюються на зародкові листки, з яких потім утворюються всі органи і тканини. Із
зовнішнього листка (ектодерма) формується епітеліальна тканина (шкіри, слизових
оболонок, дихальних і травних шляхів) та нервова система. Із внутрішнього листка
(ентодерма) — внутрішні органи (серце, легені, кишечник). Із середнього листка (мезодерма)
розвиваються сполучна та м’язова тканини (скелет, скелетні м’язи), печінка, нирки. Після
імплантації починається плодовий період внутрішньоутробного розвитку. Плодом називають
організм починаючи з 9-го тижня внутрішньоутробного розвитку й до моменту народження.
Плід має своє навколишнє середовище, яке складається з плодових оболонок, або плодового
міхура, навколоплідних вод і пуповини. Плодові оболонки, або плодовий міхур, це
особливі оболонки, що оточують плід у вигляді мішка. Вони виконують функцію
механічного захисту плоду. Навколоплідні води заповнюють простір між плодом і
внутрішньою плодовою оболонкою. Вони забезпечують механічний захист, рух і розвиток
плоду. Пуповина у вигляді шнуроподібного органа йде від плаценти і з’єднує плід з
материнським організмом. Завдяки їй відбувається живлення й дихання плода.Пологи
Пологи це фізіологічний процес, яким закінчується вагітність, вихід з тіла матері зрілого
плоду й посліду (плаценти та зародкових оболонок).Родовий акт забезпечується в основному
родовими зганяючими силами, які включають: 1) скорочення м'язів матки, що періодично
повторюються, перейми; 2) ритмічні скорочення м'язів черевного преса, які приєднуються
до перейм, потуги. Перейми є основною зганяючою силою під час пологів. Завдяки їм
розкривається шийка матки, без чого неможливе зганяння плода й посліду з порожнини
матки. Після розкриття шийки матки до перейм приєднуються потуги (скорочення
посмугованих м'язів черевного преса й діафрагми). Процес зганяння плода є результатом
одночасної дії обох родових сил. Перейми також сприяють відокремленню від стінок матки
плаценти і зганянню посліду. Перейми виникають мимовільно, роділля не може керувати
ними за власним бажанням. Вони настають періодично, проміжки між переймами називають
паузами. Виділяють три періоди пологів: перший — період розкриття, другий — період
зганяння, третій послідовий. Період розкриття починається з першими регулярними
переймами й закінчується повним розкриттям зовнішнього зіва шийки матки. Період
зганяння з моменту повного розкриття шийки матки до народження дитини. Послідовий
період — з моменту народження дитини до зганяння посліду.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Що таке вагітність?
2. Навіщо потрібні зародкові оболонки?
3. Навіщо потрібна плацента?
4. Що таке пологи?
V. Домашнє завдання