Конспект открытого урока "Holidays around the World" 6 класс

Конспект открытого урока
Карелис Светланы Витальевны
учителя английского языка
ГБОУ школы № 489 Московского района Санкт Петербурга
«Holidays around the World»
Санкт Петербург
Цели урока:
Учебно-практическая: активизация и закрепление лексики по теме:
“Праздники и обычаи разных стран”, развитие навыков устной речи,
формирование гибких и вариативных умений говорить, развитие навыков
понимания иностранной речи на слух .
Познавательная: расширение и углубление культурологических знаний,
повышение общей культуры общения.
Развивающая: развитие памяти, внимания, мышления, восприятия .
Воспитательная: формирование уважительного отношения к языку, умения
активно и плодотворно работать в коллективе.
Ход урока
Организационный момент.
- Good morning Good morning,
Good morning to you,
дети
Good morning, good morning,
We're glad to see you.
- Thank you, sit down, please.
Good morning dear guests!
-Today we have an unusual lesson. Today we' ll speak about the most famous
festivals, holidays around the world. I hope that it will be interesting for you during
our lesson
Основная часть:
Фонетическая зарядка.
What day is it today? What date is it today? What’s the weather like? But what
date will be tomorrow?
Maybe you know what holliday will be tomorrow?
-Halloween
Repeat this poem after me, please.
Ghosts and witches can be seen
Trick or treat, trick or treat!
Give us something good to eat.
Trick or treat, trick or treat!
Найдите слова с долгим [i:] (seen,treat,eat)
Прочитайте слова с кратким [i] (witches, trick, give, something)
Речевая разминка:
Well, listen to and try to answer my questions:
1. - What holidays do you like best of all?
- I like New Year and my birthday best of all.
2. Why do you like them?
- Because I get a lot of presents.
3. When did you have your birthday party?
- I had my birthday party on the 2 of October.
4. What present did you get?
- I got a big red and yellow ball and two books as present.
5. Were you happy when you got a lot of presents?
- Yes, I was very happy.
3. Работа с презентацией:
And now it's time to play
Two teams will take part in a game of the most quick-witted and the cleverest. It’s
time to introduce yourselves. Who is the captain of the 1
st
team? And who is the
captain of the 2
nd
team? (Выбор капитанов)
Well, I wish you success. Be active and honest.
Слайд 1.
-You know that people like to celebrate holidays all over the world.
- Nowadays different people celebrate different holidays .
-What festivals, holidays do you know?
P:
First competition.
Look at the screen now you'll watch the video how people celebrate holidays and
do the quiz.
(приложение 1)
Second competition.
What holidays is it about?
1. This is a holiday when people buy a tree and decorate it with ornaments, toys,
lights and sweets. (Christmas)
2. Everything and everybody is Irish on that day. (St. Patrick’s Day)
3. This holiday is celebrated on the 4-th of July. It is a national American holiday.
(Independence Day)
4. Friends & relatives come to you on that day and bring you presents. (Birthday)
5. Ghosts and witches come on that day. The traditional colors of that holiday are
orange & black. (Halloween)
6. This holiday is celebrated in April. And the Bunny brings a basket of candy to
children. (Easter)
7. Red heart is the emblem of this day. (St. Valentine‘s Day)
8. We begin to celebrate this holiday in December and the end of this holiday in
January is the beginning of the year. (New Year)
Third competition
Fill in the gaps with the following words:
Parade, carnival, celebration, takes place, has been in existence
St. Patrick festival (1) since 1996. From a one-day (2) it has developed into a 5-day
(3), the biggest in Ireland. It (4) in March in Dublin . (5) of music, street theatre,
fireworks and dances attract a lot of participants and spectators..
Fourth competition
At home you read the text "the Red Earth Festival".
And now I' m going to check it. I've prepare a task for you look at the screen
Слайд 2
Are these sentences true or false? Correct the false sentences.
1. Red Earth is a native American Festival in the USA
2.Ayita has got a sister
3. The Red Earth Festival has got a procession through the streets
4. People have got instruments called guitars
5. It's a boring day
6. It's a dance competition
Thanks for your answers. Would you like to take part in this festival? in a dance competition?
P:
I think it will be a fantastic journey.
And now let's have a break (Зарядка)
Up'n down, up'n down.
Which is the way to London town?
Where? Where?
Up in the air?
Close your eyes -
And you are there!
5. Выступление учащихся
As I said today we've got a special lesson. Some guests from different countries
came to our country.
They are going to tell you about their festivals and how they usually celebrate
them.
I've prepared for you one more task. You should answer some questions and write
your answers
Where does Festival take place? (England)
Which words are related to people? (musicians, singers, dancers, crowds, )
What types of entertainment are mentioned in the report? (circus acts, plays,
body painting, carnivals)
Main features of the festival (pumpkin, candles, feather costumes,symbols,
cards)
Guest from Ireland welcome
Guest from Great Britain welcome
Guest from Ireland welcome
Guest from Brazil welcome
6. Учащиеся задают гостям вопросы
Have you got any questions?
p:
our to ask of you to write a letter about your family and your favorite festival.
Each team writes a letter to Mr. Guest.
I am going to sum up your points. The first team got.... and the second ..... Today
we spoke about Festivals. We had a competition, watched about festivals
answered the questions, showed your projects and . I think our Reading lesson was
full of information which you can use in your other school lessons.
What did you like or, maybe, didn’t like ? What was the most interesting for you
in today’s lesson?
Рефлексия
Понравился ли тебе сегодняшний урок? _____________________________
Что тебе понравилось больше всего? ________________________________
________________________________________________________________
Интересна ли для тебя тема урока и если да, то почему?
________________________________________________________________
T: Your marks for the lesson are… Now open your dairies and write down your
homework is ....... Our lesson is over. You may be free. See you soon. Good bye.
Приложение
Choose the correct item
1. Every November the British people burn a model of…
- a house
- Guy Fawkes
- an animal
2. Pancake day is in…
- March
- February
- April
3. On the 14
th
of February people
- don’t sign the card
- sign the card
- throw out card
4. Halloween is the festival of…
- children
- ghosts and witches
- pumpkins
5. People … the house for Christmas
- decorate
- paint
- build
6. Traditional meal for Christmas is…
- roast turkey
- roast fish
- roast vegetable
7. Sometimes people put … in Christmas pudding
- a coin
- a nut
- a pen
8. Hogmanay is…
- New Year’s Eve in Scotland
- a cake
- a street in Scotland
Дидактическая
cтруктура урока
Методическая подструктура урока
Признаки
решения
дидактических
задач,
формируемые УУД
Методы
обучения
Методические
приемы и их
содержание
Средства
обучения
Способы
организации
деятельности
I Мотивационно –
вступительная часть
2 минуты
словесный,
наглядный
Игровой прием
Мультимедийный
Проектор и
школьная доска
фронтальный
Аквизиция
устной речи,
формирование
мотивации
к обучению
Формируемые УУД
Личностные:
формирование
интереса
(мотивации) к
учению,
умение
адаптироваться к
сложным ситуациям.
Коммуникативные:
участвовать в диалоге;
слушать и понимать
других.
II Фонетическая зарядка
3 минуты
Наглядный
Мультимедийный
Проектор и
школьная доска
Групповой и
индивидуальный
Умение использовать
Л Е в заданной
ситуации
III Актуализация знаний
(повторение материала
прошлого урока
«Праздники»)
4 минуты
практический
Игровой прием:
Прием решения
орфографических
задач
Доска, мел
Фронтальный
Активизация знаний
лексики тема
«Праздники»
4 минуты
словесный
Игровой прием:
Аудиозагадки
групповой
Закрепление
лексического
материала
Формируемые УУД
Предметные
понимать речь
педагога
знать орфографию
слов
Личностные:
навык работы в
команде
III Работа с видеоматериалом
7минут
фронтальный
Прием смены
видов
деятельности
Мультимедийный
Проектор и
школьная доска
Индивидуальный
и фронтальный
Коммуникативные:
слушать и понимать
иноязычную речь;
уметь с достаточной
полнотой и точностью
выражать свои мысли
Регулятивные
осуществлять
саморегуляцию и
самоконтроль.
IV Совершенствование лексико-
грамматических навыков
4 минуты
4 минуты
словесный,
наглядный
Игровой прием на
закрепление
материала
Учебник,
мультимедийный
проектор
Малые группы
Фронтальный
Формируемые УУД
Регулятивные:
осуществлять
саморегуляцию и
самоконтроль;
оценивать
правильность
выполнения учебной
задачи, возможности
ее решения.
Познавательные:
свободная
ориентация и
восприятие текста;
установление
причинно-
следственных связей.
Коммуникативные:
уметь с достаточной
полнотой и точностью
выражать свои мысли
в соответствии с
задачами и условиями
коммуникации.
Предметные
результаты:
Умение правильно
понимать значение
лексических единиц
по теме.
Умение использовать
ЛЕ в заданной
ситуации.
IV Смена вида деятельности
для снятия напряжения, и
здоровьесбережения
2 минуты
Наглядный
Практический
Прием смены
видов
деятельности
Мультимедийная
доска
фронтальный
релаксация
V Совершенствование навыков
монологической речи
7минут
практический
Игровой прием на
закрепление
материала
Доска,
мультимедийный
проектор
фронтальный
Регулятивные:
оценивать
правильность
выполнения учебной
задачи, возможности
ее решения.
Познавательные:
осознанное
построение речевого
высказывания.
Коммуникативные:
учебное
сотрудничество со
сверстниками;
умение с
достаточной полнотой
и точностью выражать
свои мысли в
соответствии с
задачами и условиями
коммуникации;
владение
монологической
речью.
Предметные
результаты:
умение правильно
понимать значение
лексических единиц
по теме;
умение
использовать ЛЕ в
заданной ситуации;
умение составлять
монологическое
высказывание по
заданной ситуации.
V Совершенствование навыков
письма
2минуты
практический
Доска, тетрадь,
ручка
индивидуальный
Формируемые УУД
Регулятивные:
оценивать
правильность
выполнения учебной
задачи, возможности
ее решения.
Познавательные:
синтез –
составление целого
из частей;
установление
причинно-
следственных
связей.
Коммуникативные:
уметь с
достаточной
полнотой и
точностью выражать
свои мысли в
соответствии с
задачами и
условиями
коммуникации.
Предметные
результаты:
Умение правильно
понимать значение
лексических единиц
по теме.
Умение
использовать ЛЕ в
заданной ситуации.
VI Рефлексия
2 минуты
познавательно-
рефлексивный
Игровой прием
устной рефлексии
карточки
фронтальный
Формируемые УУД
Личностные:
освоение личностного
смысла учения,
желания учиться,
формирование
интереса (мотивации)
к учению, адекватное
понимание причин
успеха/неуспеха в
учебной деятельности
Регулятивные:
оценка своей работы
последующим
параметрам:
легко
выполнять,
возникли сложности
при выполнении;
определять материал
для повторения дома
VI Итог урока
словесный
фронтальный
Активация
необходимых
1 минута
знаний
VII домашнее задание
2 минуты
Словесный,
наглядный
Прием свободы
выбора задания
фронтальный
VIII Выставление оценок
1 минута
словесный
Анализа работы
учащихся
Журнал, ручка,
дневники