План-конспект урока "At the airoport" 5 класс

План-конспект урока по теме «At the airoport» в 5 классе
Цели урока:
образовательные: 1) обеспечитьусвоение и применение в речи лексики по темам" В аэропорту", "Внешность и
одежда";
2) обеспечить повторение модальных глаголов can, must.
3) Создать условия для отработки навыков устной речи (диалог и монолог) в рамках речевой ситуации
«В аэропорту»;
развивающие: 1) создать условия для развития коммуникативных способностей учащихся,способностей к
аудированию ;
2)способствоватьразвитию умения находить ошибки и исправлять их.
3)создать условия для развития памяти, внимания , воображения учащихся.
воспитательные:1) способствовать формированию толерантности, уважительного отношения друг к другу;
2) способствовать формированию мотивации для изучения английского языка.
Тип урока:урок обобщения и систематизации знаний.
Учебник:“Happy English.ru” 5 класс 4-й год обучения (авторы: Кауфман К. И., Кауфман М. Ю.)
Используемое оборудование:иллюстрации по темам "В аэропорту", "Внешность"; бланки с заданиями для
учащихся, аудиоприложение к учебнику, презентация «Аttheairport».
Ход урока.
Организационный момент . Greetings. (5мин) Слайд №1
Teacher: Good morning, boys and girls. Let`s greet our dear guests. Gladtomeetyouhere.(ответы детей,
приветствие гостей)
Речеваяразминка: How are you today?
ПРИВЕТСТВИЕ НА АНГЛ.ЯЗЫКЕ ПО СИНГАПУРСКОЙ МЕТОДИКЕ
ПРЕПОДАВАНИЯ (ДЕТИ ОБРАЗУЮТ ВНЕШНИЙ И ВНУТРЕННИЙ КРУГ-
(Inside-Outside Circle):
Hello, my friend! How are you?
I am missing you…You are here and I am so happy!
- Thank you! Be active and try to do your best today!
-Садимся на свои места в группе по 4 ученика. Давайте поприветствуем своих партнеров по плечу-
столкнемся ладонями, с партнерами по глазам- состыкуемся своими кулачками.
I. Организационный момент . Greetings. (5мин)
Teacher:Good morning, boys and girls. Today we are going to revise the material on the topic "At the airport".
We will do some exercises, make short dialogues and describe pictures. Let`s greet our dear guests. Glad to
meet you here.(ответыдетей, приветствиегостей)
Речеваяразминка: How are you today?
ПРИВЕТСТВИЕ НА АНГЛ.ЯЗЫКЕ ПО СИНГАПУРСКОЙ МЕТОДИКЕ
ПРЕПОДАВАНИЯ (ДЕТИ ОБРАЗУЮТ ВНЕШНИЙ И ВНУТРЕННИЙ КРУГ-
(Inside-Outside Circle):
Hello, my friend! How are you?
I am missing you…You are here and I am so happy!
- Thank you! Be active and try to do your best today!
II. Речевая разминка(повторение лексики).
1) Fill in the missing letters:
…iroport
tele…hone
res…aurant
ti…ket
caf…e
mone…
e…it
ar…ival
depar…ures
bag…age
passen…er
2) Translate the following words:
Take
Show
Join
Go through
Check in
Have
Look
Get
Can
must
III. Основная часть урока.
1) Тренировка навыков устной речи. Повторение
глаголов can, must. Look at the pictures . What is this?(water, sandwich, passport, trolley,
queue, baggage, mobile phone, money) What can/can’t passengers do with these things?
2) Выполнение упражнения "Как спланировать путешествие". Put the sentences into correct order:
How to plan a trip?
You can enjoy your flight.
You must check in your baggage.
You must get your boarding pass.
You mustget to the airport.
You must go to the passport control.
You must go to the security check.
You must leave behind dangerous things.
You can go to the currency exchange.
You must go to the Departures area.
You must buy tickets.
You must go aboard the plane.
You must find your seat.
You must get information about your check-in desk.
3) Выполнение упражнения на выбор правильного слова. Choose the correct word or phrase:
1. You can get ( information/ exchange money) at the information desk.
2. You can (have a snack/ buy tickets) in a café.
3. You can (phone/ smoke) in a phone box.
4. You can ( do some shopping/ get information) in a duty-free shop.
5. You can take (a taxi/ a shower) to get home from the airport.
6. When you meet a plane, you must go to (Arrivals/ Currency Exchange Office).
4) Работа с правилами аэропорта, нахождение ошибок. Correct wrong rules and into Russian:
1. You can use a trolley.
2. You mustn’t check in your baggage.
3. You must take a taxi to the airport.
4. You can’t exchange money at the currency exchange office.
5. You must buy something in the duty-free shop.
6. You mustn’t ask questions at the information desk.
7. You can see the information about your flight on the information board.
5) Тренировка навыков аудирования: -
«ContinuousRoundRobin»-обсуждение услышанного в своей группе, каждый по 2-3 предл-
Timed Pair- Share» отвечает каждый по очереди в парах. Не забывайте, поблагодарить друг друга и
попрощаться: «Thankyou. I was so glad to meet you. See you later….»
В аэропорту звучит много объявлений. Прослушайте объявления и ответьте, в каком из них говорится:
-о погоде,
-о рейсе в Россию,
-о том, что нельзя оставлять багаж без присмотра.
1. Flight number 129 to Helsinki is delayed due to severe weather conditions. There is a snowstorm in Helsinki. We
will know in the next couple of hours if the weather improves. We will wait for the snow to stop and for the
temperature to go up to minus five degrees Celsius.
2. This is a security announcement. There are pickpockets operating at the airport. Please do not leave your
baggage unattended. Keep your handbags with you at all times.
3. This is the final announcement for the British Airways flight number 345 to Moscow.
All passengers please go to gate 34 immediately.
a) Picture 1:
Say true or false:
Red jacket
White dress
Black trainers
Blue jeans
Picture 2:
Blue socks
Green dress
White shirt
Black sweater
Picture 3:
Red skirt
White dress
Green jacket
Black jacket
Yellow T-shirt
b)Who is it ? ( описание необычного человека, которого встретили в аэропортуФизкультминутка под
музыку:
MixPairShare-ученики молча смешиваются под музыку, двигаясь по классу. Музыка останавливается-
ученики образуют пары «дают пять». Ученики, которые не нашли партнера, поднимают руку, чтобы найти друг
друга. Учитель задает вопрос и дает 5сек. на размышление. Ученики делятся своими мнениями с
партнерами, благодарят.
Whereishe/shefrom?
What country /city has he/she got a ticket to?
What does he/ she wear?
What has he/she got?
What must he/she do?
7) Тренировка навыков диалогической речи:
Match two parts of the dialogue:
1) What must I show at security control?
2) Can I take a bottle of water?
3) My baggage is very heavy.
4) Where can I do shopping?
5) Can I smoke at the airport?
6) There is a long queue to my check-in desk.
a) You can take a trolley.
b) You can smoke at the smoking area.
c) You must join the queue.
d) You must show your baggage.
e) No, you can’t. You can’t have water in your baggage.
f) You can do shopping in the duty-free shop
8) Acting out short dialogues(giving advice).You’ ve got a job at the information board at the airoport. Give
advice to people.
Model: - Where must I show my ticket?
- You must show it at the check-in desk.
V. Подведение итогов урока. Выставление оценок.