Конспект урока "Британцы и их питомцы" 6 класс

Дзикун Татьяна Анатольевна, учитель английского языка МБОУ СШ №41 г.Ульяновска
Конспект урока английского языка в 6 классе
(по УМК М.В. Вербицкой, М. Гаярделли FORWARD)
Тема урока: «Британцы и их питомцы»
Цель урока: Создание комфортных условий для получения личностных, метапредметных и предметных результатов
(успешное усвоение лексического материала).
Задачи: Образовательные:
1. Формировать навыки свободного оперирования лексикой по теме;
2. Развивать навыки говорения;
Развивающие:
1. Развивать мышление, память, языковую догадку;
2. Развивать познавательные УУД: анализ, самостоятельное выделение необходимой информации, закрепление
материала, структурирование знаний;
3. Развивать регулятивные УУД: совместное целеполагание ,планирование, саморегуляции, рефлексии;
4. Развивать коммуникативные УУД: умение работать в паре, группе, умение строить речевое высказывание.
5. Создать условия для развития навыков осмысления материала.
Воспитательные:
1. Продолжить воспитывать интерес учащихся к английскому языку;
2. Продолжить работу над развитием у детей навыков умения слушать друг друга;
3. Прививать этические нормы общения.
Задачи урока с позиции компетентностного подхода:
1. Речевая компетенция: формирование навыков монологического высказывания;
2. Языковая компетенция: совершенствование произносительных навыков и реплик-клише при сравнении, выборе и
описании страны изучаемого языка;
3. Социокультурная компетенция: формирование представления о жизни людей в стране изучаемого языка ;
4. Компенсаторная компетенция: формирование умения пользоваться языковой догадкой и умения выходить из
трудного положения в условиях дефицита языковых средств;
Этап урока
Формируемые
УУД
Деятельность
учащихся
Деятельность учителя
1
Орг.момент.Вступи-
тельное слово
учителя.
Проверка
готовности к уроку
детей и помещения.
Настрой на успех.
Коммуникатив-
ные, личностные
(создание
микроклимата)
Приветствуют
учителя и гостей.
Good morning, boys and girls! I am glad to see you at our lesson. You see
some guests have come to us. Turn and greet them. Well. Sit down. I see,
you are ready for the lesson. I’ve aired the classroom. I am sure we’ll
work as usually and you’ll do your best.
2
Определение темы
урока.
Коммуникативные
учебного сотрудни-
чества,познаватель
ные общеучебные.
Формулируют тему
урока (Я думаю…)
Now, look at the blackboard. What do you think about the theme of our
lesson? Look at the pictures. You can see some pets and the British flag.
Any ideas?
Yes, you are right. Today we are talking about the British and their pets.
We are working according to our plan.
Let’s start.
3
Фонетическая
зарядка
.
Коммуникативное
взаимодействие,
познавательные
общеучебные.
Работают с
информацией –
тренируют звуки
языка.
At first I want you to train your pronunciation skills and remember the
poem about a dog and recite it all together. Pay attention to these sounds:
[a:], [ei], [ r ], [ k ]
My dog
My dog can’t talk I throw him a stick
But he can bark. And he runs a race
I take my dog Then he comes back
And go to the park. And licks her face Well done
4
Warming up
Коммуникативное
взаимодействие для
решения учебной
задачи
Работают с
информацией,
активизируя
изучаемую лексику.
My dear students, we have spoken a lot about animals, especially pets.
Now let me introduce Liz. She is from GB. She tells us about the most
famous British pets. Guess them, please. Use these expressions (I think, In
my opinion, To my mind)
1. This pet can be small and rather big. Its colour can be different : red,
black, grey, white and so on. It likes to bark and walk with his master.
It is a faithful friend to people, the best friend to my mind.
(a dog)
2. This pet is soft and fluffy. It can be different colours too. It has sharp
teeth and claws. It likes to hunt little birds and mice. It likes milk and
fish. (a cat)
3. This pet is very small. It often lives in cages. Its life is short, but happy.
It likes corn, bread and vegetables… (a hamster)
4. This pet is rather small. It has a tail. It also has fins and big eyes. It
lives in a bowl. It can swim. (a fish)
5. This pet has four legs and a tail. It has no teeth. It likes grass and
vegetables. It can swim and dive underwater. It carries its house
around with it. (a turtle)
Nice job
5
Проверка
домашнего задания
Регулятивные
контроля,
Работают
индивидуально,
активизируя
лексику
- Now, it’s time to check up your homework. At home you should make
up stories about your pets. Remember the plan and start.
Well done
6
Динамическая
пауза.
Коммуникатив-
ные.
Выполняют,
используя
движения.
- Relax, please
Up, down, up, down Which is the way To London town
Where, where Up to the air Close your eyes
And we are there
7
Основной этап.
Говорение
Коммуникативное
учебное взаимо-
действие, познава-
тельные-построе-
ние речевого
высказывания.
Работают
индивидуально
Работа в группе
a) Questions
Children, as for me, I’ve got a pet too. Is it interesting for you to know
about it? Ask me direct questions about it, please.
- What pet have you got? How old is it? - What is its name? Is it
black? Does it like to play?
b) Describing of the pictures. Приложение 1.
My dear students and do you know that the queen of Great Britain likes
animals very much. She can ride a horse and she has many dogs. Welsh
corgi dogs are her favourite ones. Look at these pictures; our task is to
describe one of them. You are working in groups. Use the plan.
I have chosen photo number 1.
1.I took this photo/picture last summer when I was in …
2.In the photo/ picture you can see …
3.She/he … … (Present Continuous)
4.The time of the year is probably …(winter, spring, summer, autumn)
5.The weather in the photo/ picture is …(sunny, warm, rainy)
6.In my opinion, the atmosphere of the photo/picture is … (calm, merry,
homely )
7. That is all I want to tell you about this photo/picture. Nice job
с) Comparing of the pictures. Приложение 2.
Работа в паре
Your next task is to compare two pictures.
I would like to compare 2 pictures.
1 . In the first picture we can see … (a boy with his pet).
2. The action takes place … (in the forest, at work).
3. In the second picture there is … (a man and his cat).
4. In my opinion it is happening …(in the park, at home).
5. Both these photos have… (people and animals) in common.
6. That is all I want to say about it.
Well done
8
Оценивание
учащихся.
Итог урока.
Домашнее задание.
Познавательные
общеучебные,
коммуникативное
учебное
сотрудничество,
регулятивные.
Дают оценку
деятельности по её
результатам
Проводится
рефлексия.
Our time is up.
- We have done enough. What did you like most at the lesson? What task
was the most difficult? Учитель организует рефлексивную
деятельность учащихся.
Well, my dear students, thanks for your work. Your marks are …
Our lesson is over. Good bye.