Открытый урок "Средства массовой информации: хорошо или плохо?" 8 класс

Муниципальное казённое образовательное учреждение «Атласовская средняя школа»
Открытый урок английского языка по теме:
«Средства массовой информации: хорошо или плохо?»
Подготовила и провела учитель английского языка МКОУ АСШ
Диденко Наталья Алексеевна.
2016-2017 учебный год.
Тема урока: СРЕДСТВА МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ
Тип урока: итоговый урок по теме «Средства массовой информации»
УМК: “Enjoy English – 8” М.З.Биболетова
Цель урока: систематизация и обобщение знаний по теме «Средства массовой информации»
Задачи:
Образовательные:
формирование практических умений и навыков иноязычной речевой деятельности учащихся (в чтении, письме, аудировании и говорении).
учить правильно употреблять языковые средства, строить фразы, повышать общую культуру выражения мысли.
Развивающие:
развивать мышление, память, логику, воображение.
развитие знаний, умений и навыков изучаемого языка
развитие творческих способностей учащихся.
развивать самостоятельность.
развивать кругозор в области изучаемого языка.
Воспитательные:
формировать мотивацию к изучению иностранного языка.
воспитание чувства коллективизма, взаимовыручки,
воспитание культуры общения.
Коммуникативные:оформлять свои мысли в устной форме,строить устное монологическое высказвание, слушать и понимать речь других,
уметь работать в паре и группе.
Формулируемые универсальные учебные действия:
Личностные: осознавать роль средств массовой информации в жизни общества, выражать свои эмоции по поводу услышанного, высказывать
своё отношение к разным точкам зрения относительно СМИ, примерять на себя роль социально-активной, мобильной, толерантной и
адаптивной личности.
Регулятивные: самостоятельно определять и формулировать цель деятельности на уроке, проговаривать последовательность своих действий
для решения учебно-познавательной задачи, учиться работать по предложенному учителем плану.
Познавательные: ориентироваться в учебнике, выделять необходимую информацию, осознанно строить речевое высказывание, овладевать
при поддержке учителя учебно-организационными , учебно-информационными и учебно-коммуникативными умениями
Оснащение урока:
ПК, проектор.
CD диск с текстом для аудирования.
презентация
функциональный раздаточный материал
листы формата А3,
конверты с иллюстрациями: вырезки из газет и журналов, клей, ножницы
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Организационный
момент.
Определение уровня готовности учащихся к уроку и
создание комфортной ситуации на уроке.
Приветствие.- Good day, boys and girls How are you
today? I see you are fine! Look at each other and
smile,please!
Беседа с дежурным, определение отсутствующих.
Проверяют готовность своего рабочего места к уроку, настраиваются на
успешную работу в процессе урока.
Приветствуют учителя, одноклассников.
Речевая зарядка
At the screen you can see the proverbs. Read and translate
them.
Слайд 1
What proverb can be taken as the motto of our lesson?
Читают и переводят пословицы на слaйде:
Obtain information, obtain the world.
Tastes do differ.
Live and learn.
Предлагают свои варианты. I think it can be…..
Целеполагание и
мотивация.
Look at the screen and try to guess the topic of our lesson.
Слайд 2
The topic of our lesson is Mass Media. Good or bad?
We’ll answer this question at the end of the lesson.
As the theme of our lesson is “Mass media” how do you
think what will we do at our lesson?
What kinds of MM do you know?
Слайд 3
Формулируют тему урока:«Mass Media».
Самостоятельно формулируют задачу урока.
I think we’ll read the text, do some exercises.
Newspapers, the internet,television and radio
Aктуализациия
знаний.
Now I offer you to look at the blackboard and read these
words in transcription and then write them with letters.
Ученики читают слова в транскрипции, затем по одному выходят к доске и
записывают их буквами: tabloid, programme,newspaper,magazine,
advertisement.
What is common in these words?
What MM do members of your family prefer?
In my opinion they are about Mass Media.
My mum likes to watch TV,…….
Подготовка к
активному
повторению
усвоенных
знаний.
If you are ready to discuss our topic you should read the
text. Complete each sentence with one of the words in the
box.(Card 1)
Open your books at page ,ex . Read the task.
На слайде слова из текста повторяют за учителем.
Читают текст про себя.
Заполняют пропуски в предложениях, используя для этого слова в рамочке.
Проверка в классе.
Слушают диалоги и читают их по ролям.
Релаксация
Now let’s have a rest!
Turn your head to the right
Turn your head to the left
Bend forward your head.
Bend back your head.
Raise up and down your shoulders.
Turn back your right shoulder.
Turn back your left shoulder.
Close your eyes for 5 seconds.
Open your eyes for 5 seconds.
Blink your eyes quickly for 2 seconds.
Под любую музыку выполняют упражнений, снимая напряжение с мышц в
области спины и шеи, улучшают кровообращение в области глаз.
. Обобщение и
систематизации
изученного.
Look at the screen and try to match the words and their
meanings.
Слайд 4
Read the text “Mass Media” and say if the sentences after
the text are TRUE or FALSE. (Card 2)
Класс делится на четыре группы, каждая группа
поучает лист формата А4, клей, ножницы, текст о
СМИ, конверт с заданием.
. Cоединяют слова и их значения, записанные вразброс.
Читают текст, отмечают в задании «верные» и «неверные» предложения.
В каждой группе готовят инфограмму об одном из средств массовой
информации. Выходят к доске и рассказывают о преимуществах и
недостатках СМИ.
Этап подведения
итогов урока.
Рефлексия.
Now, girls! What was the main question of our lesson?
Answer the question, please!
Слайд 5
Отвечают на вопросы учителя. –The topic of our esson was “Mass Media: good
or bad?” I think Mass Media is either good or bad.
Your homework:
Write your own article which you’d like to publish in any
MM.
Your marks ... .
Выставляет и комментирует оценки.
Our time is up, the lesson is over.
Слайд 6
Thank you for your work. Good bye!
Слайд 7
Записывают д/з в дневники. Задают вопросы по выполнению д/з.
Card 1
Read the text. Complete each sentence with one of the words in the box.
It is not easy to fancy our life without newspapers,……………………,
…………….…, and reviews of all kinds. And what was …………… newspaper like? When was it made?
The earliest newspapers appeared in 59 BC (before Christ) in Rome. It was a handwritten …………..newspaper. It was very little only one……….
….. Julius Caesar ordered …………. them throughout the city to inform the people about ……………. events,………………., military conflicts
and executions.
In Europe printed …………………… appeared in he 15th century, when the letter press ………….. . The first daily newspaper in England was
published in London in 1702. In 1784, The Pennsylvania Packet became the first daily newspaper of the United States.
was invented, tabloids, newspapers, daily, to post, scandals, magazines, sheet, the first, political
Card 2.
Task: Read the text and say if the sentences after the text TRUE or FALSE.
Mass Media.
Newspapers are especially important nowadays and we can't imagine our life without them. There are dozens of them on every news-stand. There are
newspapers for professionals, for businessmen, for children and teenagers, for men and women, for sports fans, for those who are interested in
gardening, fishing, hunting, for those who keep pets and so on. Some newspapers publish serious articles on politics, economy and finance, some aim
to entertain their readers. Many newspapers express certain political opinion and people choose them according to their own political beliefs. In short,
you can always find a paper which suits your interests. The advantage of all the newspapers is that they usually provide us with extra detail, comment
and background information. But it is bad that very often newspapers are full of dramatic events about natural disasters, plane crashes, murders and
robberies. Having read such articles, you feel depressed and it seems that the world is being ruined. One more disadvantage is that newspapers are full
of gossip about different celebrities and their private lives. There are also a lot of photos of them in their most intimate moments. I think it shouldn't be
allowed, besides half of this information is unreliable.
The main source of news for millions of people is television. With its help we can see everything with our own eyes. It is the window on the world
which gives us an opportunity to "travel" all over the world. TV gives us thought, introduces us to new ideas and activities. It has the power to educate
and broaden our minds. It helps us to relax after a hard day's work and to escape from reality. There is always a great variety of programmes on TV:
news and sport programmes, talk shows and TV games, documentaries and feature films, concerts and theatre performances. But nowadays there is a
lot of violence on TV. It dulls our sensitivity and when we learn about one tragedy or catastrophe, we perceive it as something quite natural, just like an
everyday affair. Some people become TV addicts and they won't give up TV for anything in the world. Nowadays some children are so addicted to TV
that they are not interested in anything else: they don't read books, communicate with adults and other children, they move less, speak less and they
even think less. Though there are a lot of excellent educational programmes for children and programmes designed for schools. They help children to
extend their knowledge and to develop their imagination.
Many people prefer the radio. It is good to listen to it in the car, or in the open air, or when you do something about the house.
The Internet has recently become another important source of information. It is regarded as the latest addiction to trap thousands of people which has
been blamed for broken relationships, job losses, financial ruin and even suicide. Psychologists now recognize Internet Addiction Syndrome (IAS) as
a new illness that could cause serious problems and ruin many lives. Many users spend up to 40 hours a week on the Internet. Some of the addicts are
teenagers who are already hooked on computer games.
1) You will hardly find a newspaper which suits your interests.(F)
2) The advantage of all the newspapers is that they are full of gossip about different celebrities and their private lives.(F)
3) Television helps us to relax after a hard day's work and to escape from reality.(T)
4) Some people become TV addicts and they won't give up TV for anything in the world.(T)
5) Thanks to television children become more active and creative.(F)
6) Programmes about violence make people more sensitive.(F)
7) The Internet is regarded as the latest addiction to trap thousands of people.(T)