Конспект урока "Why people do sport" 7 класс

Приложение 2
Раздел «Sport is fun».
Тема урока: «Why people do sport»
Урок 1
Цель урока: формирование коммуникативной компетентности обучающихся.
Задачи урока:
Практические:
- развитие умения в говорении, чтении;
- развитие умения диалогической речи (диалог-расспрос).
Образовательные:
- расширение общего и филологического кругозора;
- создание положительной мотивации.
Воспитательные:
- воспитание активности и умения принимать самостоятельные решения;
- воспитание умения слушать и слышать.
Развивающие:
- развитие языковой догадки, умения наблюдать;
- развитие интереса к изучению английского языка
-развитие понимания основного содержания текстов.
Материалы: УМК Биболетовой М.З. «Enjoy English 7»; раздаточный материал.
Список использованной литературы:
1. Федеральный государственный стандарт основного общего образования по
иностранным языкам.
2.Биболетова М.З., Трубанева Н.Н. Enjoy English : Учебник английского языка для 7
кл. общеобраз. учрежд. –– Обнинск: Титул, 2014.
3.Биболетова М.З., Е.Е.Бабушис. Рабочая тетрадь к учебнику англ. яз. Enjoy English
для 7 кл. общеобраз. учрежд. – Обнинск: Титул, 2010 80 с.
4.Петрова Е.П. Английский язык: Поурочные планы по учебнику Биболетовой М.З.,
Трубаневой Н.Н. Enjoy English для 7 кл. общеобраз. учрежд. –– М.: Учитель, 2010
351 с.
Ход урока:
Этапы
работы
Содержание этапа
Обоснование
деятельности
преподавателя
Прогнозирован
ие деятельности
обучающихся
I.
II.
Organizati
on
moment.
Task of the
lesson.
Warm-up:
Good afternoon, children! It’s
nice to see you again! How are
you? Take your seats, please!
The theme of our lesson is
SPORT IS FUN. The aim of
our lesson is to examine the
topic “Sport”.
I hope you will work well and
everybody will get an excellent
mark.
Introduction. Today we
continue to talk about different
kinds of sport. We will discuss
and read about the most
popular sports in Russia and
other countries. Today we are
going to find out how it is
important to do sport and find
the ways to be healthy.
Look at blackboard! I wrote the
question: “Why do people do
sport?” And you will answer it
at the end of the lesson.
So, answer my questions.
Do you do morning exercises?
Do you do morning exercises at
school or at home?
Do you have PE lessons at
school?
How many PE lessons do you
have ?
Do you like PE lessons?
Do you take part in school sport
competitions?
What sport competitions do you
take part in?
Why do people go in for sport?
Настроить
обучающихся на
рабочий ритм
урока.
Обеспечить
комфортную
обстановку,
снять
напряжение
обучающихся.
Постановка цели
урока.
Ввести в
атмосферу
иноязычной
речи, погрузить
в языковую
среду.
Готовность
класса к уроку.
Активизация
деятельности
обучающихся.
III.
IV.
Study of
new
material.
Reading.
Speaking.
What do you do in your free
time?
Thank you!
Translate and remember the
words in your personal
cards.Приложение 1, 2, 3.(I)
Now, Watch Dasha’s
presentation about sports in
our life and be ready to tell us
about sport in Russia and
Britain. Приложение
1,2,3.(II). Read the text about
«Sport in Britain».
I see you are a bit tired. It’s
time to have a rest. Stand up,
please! Listen to the song and
do exercises.
Head, shoulders, knees and
toes,
knees and toes!
Head and shoulders, knees and
toes,
knees and toes!
Eyes and ears, mouth and nose!
(3 times) See you!
Up, down, up, down!
Which is the way to London
town?
Where, where? Up in the air.
Close your eyes! And you are
there!
I see that you like sport
and know how to play different
games.
Your home task for this
lesson was to prepare a story
about your favorite kind of
sport. Tell us about your
favorite sports.
Работа с
личными
карточками
обучающихся.
Практическая
деятельность
(понимание
текста,
упражнение к
тексту)
Обучающиеся
рассказывают о
своем любимом
виде спорта и
демонстрируют
рисунок,
выполненный
заранее.
Обучающиеся
отрабатывают
лексические
единицы данной
темы.
Анализируют
сказанное,
обобщают,
делают свои
предположения,
высказывают
свое мнение.
V.
Summarizi
ng lesson.
Results.
Now let’s make a conclusion
by the lesson. And try to
answer the question which was
written on the blackboard
“Why do people do sports?
(учащиеся по очереди
выходят к доске и дополняют
схему)
(Key:
- Sport is fun.
- Sport is good.
- Sport is healthy.
- Sport is good for your legs.
- Sport is good to keep fit.)
Thank you, children! Our
lesson is nearly over.
Выявления
степени
усвоения
обучающимися
материала на
уроке.
Обучающиеся
дополняют друг
друга. Учатся
слушать и
слышать своих
одноклассников.
Обучающиеся по
очереди выходят
к доске и
дополняют
схему. Делают
выводы,
высказывают
свое мнение.
VI.
VII.
Writing.
Personal
letter
Выставление
оценок.
VIII
Reflection
Приложение 3
Раздел «Sport is fun».
Тема урока: «Why people do sport»
Урок 2
Цель урока: Обобщение и систематизация знаний по теме «Why people do
sport».
Задачи урока:
Практические:
- развитие умения в говорении, аудировании, письме;
- развитие умения диалогической речи (диалог-расспрос).
Образовательные:
- расширение общего и филологического кругозора;
- создание положительной мотивации.
Воспитательные:
- воспитание толерантного отношения к спорту;
- воспитание сотрудничества при групповой работе.
Развивающие:
- развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению
английского языка;
-развитие понимания основного содержания текстов.
Материалы: УМК Биболетовой М.З. «Enjoy English 7»; раздаточный материал.
Список использованной литературы:
1. Федеральный государственный стандарт основного общего образования по
иностранным языкам.
2.Биболетова М.З., Трубанева Н.Н. Enjoy English : Учебник английского языка для 7
кл. общеобраз. учрежд. –– Обнинск: Титул, 2014.
3.Биболетова М.З., Е.Е.Бабушис. Рабочая тетрадь к учебнику англ. яз. Enjoy English
для 7 кл. общеобраз. учрежд. – Обнинск: Титул, 2010 – 80 с.
4.Петрова Е.П. Английский язык: Поурочные планы по учебнику Биболетовой М.З.,
Трубаневой Н.Н. Enjoy English для 7 кл. общеобраз. учрежд. –– М.: Учитель, 2010
351 с.
Ход урока:
Этапы
урока
Содержание этапа
Обоснование
деятельности
преподавателя
Прогнозировани
е деятельности
обучающихся
Organizati
on
moment.
Task of the
lesson.
Warm-up:
-Good morning, children! I’m
glad to see you. Welcome to
English lesson! How are you
today?
- Sit down, please. I’m fine
too. If you are ready, let’s
begin our lesson.
Today we are going to have a
very interesting lesson.
At the beginning of our lesson
let’s do this exercise. Name
these sports and games.
Today we’ll revise the material
of previous lessons, speak
about sport in your life and find
out new information.
Thousands years ago ancient
Greeks said: “A sound mind is
in a sound body.” Millions of
people who go in for sports
know from their own
experience that this famous
saying is true.
At the same time a great
number of people don’t go in
Готовность к
уроку. Снятие
напряжения.
Ввести в
атмосферу
иноязычной
речи
обучающихся.
Готовность
класса к уроку.
Активизация
деятельности
обучающихся.
Применение
полученных
знаний на
практике.
Speaking.
Listening.
for sports. Some of them
realize that sport is useful but
prefer watching sport on TV to
going in for it themselves.
Now I’d like to ask you
some questions about sport and
sport activities.
-Do you like sport?
-Do you prefer going in for
sports or watching it on TV?
-What kind of sport are popular
in Russia?
-What national English sport do
you know?
The most popular outdoor
winter sports are shooting,
skating and tobogganing.
So we have all grounds to say
that sport is one of the things
that makes people kin.
- Now let's do some exercises.
Match the sport and its name.
(Приложение 1,2,3 -I)
Many people like sport. But a
great number of people don’t
go in for sports. Are you good
or against sport? Let’s divide in
two groups. The 2d group (B)
will think and tell us about
good sides of sport, another (C)
about bad sides of sport. The
first group (A) tell me about
your kinds of sports. Use these
words and expressions.
(Приложение 1,2,3-II)
Your speaking was brilliant.
Now you can have a talk about
sport. I’d like you can write
about it.
Perform the task.
(Приложение 1,2,3 III -a)
Работа с
личными
карточками
обучающихся.
Лексические
упражнения.
Прослушивание
текста с
извлечением
конкретной
информации.
Тренировка
лексических
навыков на
практике. Работа
в группах.
Умение
воспринимать
речь на слух.
Учатся понимать
текст, отвечать
на поставленные
Writing.
Personal
letter.
Reflection
A. You will hear five teenagers
discussing the problem of
going in for sport.
They give different reasons for
and against it. Choose from the
list A-F what each one says
about it. Use the letter only
once. There is one extra letter
which you do not need to use.
B. Listen to the text. For
questions 1-7, complete the
sentences with a word,
a phrase or a number.
C. Listen to the dialogues
below and think of
the word which best fits each
space. Use
only one word in each space.
b) Make up a dialogue.
Приложение 1,2,3 (III -b)
Compose a letter from your
English friend John.
Приложение 1,2,3 (IV)
On your desks you can see
balls. Take one of them. And
draw it in different colours.
Let’s play basketball. Clue
a green ball to the basket if it
was very interesting at the
lesson, a yellow one if it was
interesting and a red one if you
didn`t like it. Renting personal
cards.
Thank you, children! Our
lesson is nearly over.
Настроить
обучающихся на
выполнение
письменной
работы.
вопросы.
Учатся писать и
излагать свои
мысли на письме.