Конспект урока "Времена года. Месяцы" 3 класс

МБОУ «СОШ № 1» г.Бологое, Тверской области
Муниципальный конкурс «Мой лучший урок»
Конспект учебного занятия по английскому языку в 3 – м классе
Тема: «Времена года. Месяцы»
Цели:
Образовательные:
- активизировать в речи учащихся лексику по теме «Времена года.
Месяцы»;
- повторить грамматические структуры Present Simple.
Развивающие:
- практиковать диалогическую речь;
- развивать навыки устной речи.
Воспитательные:
- воспитывать интерес к английскому языку;
- формировать способность работать в группе и самостоятельно.
Оснащение урока:
- учебник «Enjoy English - 3» М.З.Биболетова;
- слайды с изображением времен года;
- мультимедийный проектор.
Ход учебного занятия.
1 Этап. Организационный момент.
(Приветствие)
Teacher: Good morning to everyone!
Pupils: Good morning!
Teacher: I`m glad to see you! Sit down, please.
(Учитель проверяет готовность учащихся к уроку)
Teacher: What you must have on your tables?
Pupils: (text books, copy books, vocabularies)
Teacher: What date is today?
Pupils: Today is
Teacher: What day is today?
Pupils: Today is …
2 Этап. Актуализация.
Teacher: What is the weather like today?
Pupils: Today is… (hot, sunny, snowy, windy,rainy)
(Ученики описывают погоду за окном).
Teacher: Ребята, а какое сейчас время года за окошком?
Pupils:
Teacher: Какая тема у нас будет сегодня на уроке?
Pupils: …
3 Этап. Речевая разминка.
Teacher: We have learned a poem about seasons. Let`s remember it.
Listen to me attentively!
(Учитель читает стихотворение)
Spring is green.
Summer is bright.
Autumn is yellow.
Winter is white.
Teacher: Now, let`s repeat it together.
(Ученики повторяют стихотворение хором).
4 Этап. Мотивация.
(ученики должны рассказать медвежонку про времена года)
Teacher: Today, Bear Billy has come to visit us. Good morning Billy!
Bear Billy: Good morning, teacher, boys and girls!
Pupils: Good morning Billy!
Bear Billy: I was sleeping very long. Oh, it is hot. Is it summer?
Pupils: No, it is spring.
Bear Billy: Spring? How do you know? What month is it?
Pupils: It is April. April is a spring month.
Teacher: What about spring months? Has spring only one month?
Pupils: No, spring has three months.
They are March, April and May.
Bear Billy: Aha, there are three spring months.
Teacher: It is spring. What seasons do we know?
Pupils: Spring, summer, autumn, winter.
(Показ слайдов № 2,3,4,5)
Teacher: How many seasons are there? What seasons are these?
Pupils: Four. Spring, summer, autumn, winter.
Teacher: Each season has its months. Let`s put all the months in the right
season.
Дети распределяют времена года в соответствии с символами и
месяцы к каждому времени года. (Показ слайда № 6)
Teacher: Very good, thank you. You have learned a poem about seasons.
It was your home task. Who wants to recite it?
(учитель вызывает к доске желающих прочитать стихотворение
наизусть).
(Стихотворение)
In winter it`s cold and snowy,
In summer it`s sunny and fine,
In autumn it`s cloudy and rainy,
In spring I can jump up to the sky.
5 Этап. Рефлексия. Работа в таблице.
Teacher: Thank you, sit down, please. What is your favourite season?
(идет работа по цепочке. Ученики спрашивают друг и заполняют
таблицу на доске).
Таблица на доске
winter
spring
summer
autumn
Teacher: How many pupils like winter, spring, summer and autumn?
Count, please.
Pupils: 10 pupils like summer, 5 pupils like spring, 5 pupils like winter, 5 pupils
like autumn.
Teacher: Bear Billy, what about you? What is your favourite season?
Bear Billy: My favourite season is summer.
Музыкальная физкультминука.
Teacher: Let`s discuss what you can do in different seasons.
6 Этап. Работа с учебником.
(ученики задают друг другу вопросы и составляют собственное
высказывание по модели в учебнике – c. 63, № 2)
Pupil 1: What can you do in …? (in winter, in summer, in autumn, in spring)
Pupil 2: I can … in winter (in summer, in autumn, in spring).
7 Этап. Аудирование. Работа с карточками.
(Дети слушают слова названия месяцев, упражнение с. 65 № 5,
повторяют слова за диктором).
Teacher: Now I will give you a card. There will be 2 questions. You must answer
these 2 questions.
(ученики заполняют индивидуальные карточки с вопросами)
Карточка
1. What season do you have birthday in?
I have my birthday in…
2. What month do you have birthday in?
I have my birthday in…
Teacher: Let`s read your answers. Who wants to be the first?
(ученики по желанию зачитывают вопросы и ответы)
8 Этап. Сообщение дифференцированного домашнего задания.
Teacher: Write down your home task.
(Учитель записывает домашнее задание на доске и объясняет как его
выполнить). Home task: написать рассказ ( 5 предложениий) о своем
любимом времени года. «My favourite season».
На отметку «3» - написать рассказ.
На отметку «4» - выразительное чтение рассказа.
На отметку «5» - выразительное чтение рассказа и рисунок.
9 Этап. Подведение итогов.
(Учитель выделяет активных учеников и оценивает их работу).
Teacher: Our lesson is over. Thank you very much. Good bye.