Разработка урока английского языка в 10 классе "Устойчивое развитие и альтернативные источники энергии"

Государственное бюджетное образовательное учреждение
Средняя общеобразовательная школа №2
«Образовательный центр» с. Кинель-Черкассы
Самарской области
Разработка урока английского языка в 10 классе
по совершенствованию умений чтения и устной речи
«Устойчивое развитие и альтернативные источники энергии»
Выполнила
Инкина Инна Ильинична
учитель английского языка
2015
Тема урока: «Устойчивое развитие и альтернативные источники
энергии»
«Sustainability and alternative energy sources»
Класс: 10
УМК Enjoy English-10”
Модуль 3 «Цивилизация и прогресс»
Раздел 4 «Влияние человека на окружающую среду»
Цели урока
Воспитательная:
формирование экологической культуры, понимания моральных аспектов
развития технологий и цивилизации.
Образовательная:
ознакомление с альтернативными источниками энергии, анализ их
преимуществ и недостатков.
Развивающая:
развивать умения и навыки логического изложения содержания
высказывания, способности осуществлять продуктивные речевые действия.
Задачи урока
1) Получить информацию об устойчивом развитии и альтернативных
источниках энергии;
2) Читать тексты по теме с общим и полным пониманием;
3) Строить собственные высказывания по теме на основе прочитанного
текста.
Ход урока
Организационый момент
Вхождение в тему урока:
фото ветряных мельниц, солнечных батарей, различных электростанций,
пейзажи промышленных и природных зон.
1.Учащимся предлагается по картинкам предположить (предугадать) тему
урока.
2.Написать на доске список слов по теме «Источники энергии», используя
представленные фото.
3 парах работа с «облаком» слов из текста. Распределить слова из
«облака» на знакомые и незнакомые, незнакомые найти в словаре.
(Приложение 1)
4.Найти подходящее словосочетание и заполнить пропуски в небольшом
тематическом тексте. (Приложение 2 - Vocabulary matching and gap fill)
Проработка темы (Jigsaw reading)
1) Класс делиться на 3 группы, каждая читает свой текст и выписывает,
какие преимущества и недостатки имеет данный источник энергии.
(Приложение 3)
2) Группы переформировываются таким образом, что в каждой есть
учащиеся, прочитавшие все 3 текста. В новых группах учащиеся на
основе записей рассказывают о том, что они узнали в прочитанном
тексте об альтернативных источниках энергии, делают записи.
Домашнее задание:
Письменно представить содержание прочитанных текстов.
Список использованной литературы и интернет-источников
1. Учебник английского языка Английский язык. «Английский с
удовольствием» (10 класс), Биболетова М.З.,Добрынина Н.В. и
др.Обнинск: Титул, 2012
2. www.wordle.net
3. http://www.decc.gov.uk/en/content/cms/tackling/2050/2050.aspx
4. http://simple.wikipedia.org/
5. http://www.climate--change--guide.com/
Приложение 1
Look at the word cloud below. Which words do you already know? Which are new
words?
This word-cloud was created using www.wordle.net
Приложение 2
Match words from each box to make new phrases (you can use some words more
than once)
major
energy
carbon
nuclear
greenhouse
wind
reducing
farms
power
gas
supply
demand
choices
emissions
Gap fill: Complete the text below using some of the phrases from the boxes
The UK is committed to reducing its __________ _________ emissions by at least
80% by
2050, compared to 1990 levels. We need a transformation of the UK economy
while
ensuring secure, low carbon energy supplies to 2050. We face __________
__________
about how to do this: should we rely more on cutting energy demand, or on
increasing and
decarbonising _________ _________? How should we produce our electricity
should we
build more _________ _________, rely on nuclear power or build up other
sectors?
Источник: http://www.decc.gov.uk/en/content/cms/tackling/2050/2050.aspx
Приложение 3
1. Nuclear power
Nuclear power is a form of alternative energy derived from controlled use of
energy produced in nuclear reactions. Nuclear fuel, most often uranium or
plutonium, is used in a reactor to produce these reactions. The heat this generates is
used to heat water and turn it into steam, which then powers electric turbines. As
they turn round, these turbines generate electricity. The first nuclear reactor was
built in 1941 by Enrico Fermi, and the first nuclear power plant was established in
Obninsk, near Moscow in Russia.
Although nuclear power is a form of energy that produces little greenhouse gas,
nuclear reactions can be unstable. There have been a number of disasters involving
nuclear reactors, such as at Chernobyl in 1986 and Fukushima in 2011. Nuclear
reactions also produce radioactive waste which can harm the environment if not
stored safely.
2) Wind power
Wind power works by converting the energy in wind into electricity. This is done
using large windmills that turn when the wind blows at them. When the blades of
the windmill turn, they move a turbine that turns a magnet inside a coil of wire.
This generates electricity as the magnet makes electrons move in the wires.
Wind power is a form of renewable energy that produces virtually no greenhouse
gases. Some people who live close to wind farm have claimed they have
experienced negative effects from the noise made by the windmills, but usually
research has not supported this viewpoint.
3) Hydroelectric power
Hydroelectricity is electricity produced by the movement of water. Huge dams are
built to block rivers and collect water. This water is then released and forced
through shafts that lead to a turbine. As the water turns this turbine, electricity is
made. Hydroelectricity is much friendlier to the environment than fossil fuels like
coal or oil, and is very easy to produce quickly. The way the water can be ‘let go’
means that the electricity can be made in a short space of time.
Despite the advantages of hydroelectric power, the building of these huge dams
can cause damage to the environment. Because the natural flow of water is
stopped, large areas can be flooded, affecting the people and wildlife that live
there.
Источники:
http://simple.wikipedia.org/
http://www.climate--change--guide.com/