Конспект урока "Special occasions in our life" 6 класс

Урок с использованием ЭОР.
Автор: Юрьева Наталия Владимировна (yuriew.yu@mail.ru)
Место работы: Муниципальное автономное общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа № 36» АОУ СОШ № 36) г. Тамбов
Предмет: английский язык, урок изучения и первичного закрепления нового
материала.
Тема: Особые события (праздники) в нашей жизни? Настоящее длительное
время.
Продолжительность: 1 урок - 45 мин.
Класс: 6 класс.
План – конспект урока по теме:
Special occasions in our life.
Цели:
1. Формировать коммуникативную компетенцию учащихся при помощи
информационно-коммуникационных технологий и интерактивных
упражнений.
2. Развивать у учащихся языковую и речевую компетентность в процессе
формирования навыков диалогической речи и аудирования.
3. Развивать аудитивную память и внимание.
Задачи:
1) Обучающие: формировать следующие специальные умения:
произносительные навыки учащихся;
читать с целью охвата общего содержания;
воспринимать на слух аутентичную речь на английском языке.
2) Развивающие:
развивать навыки понимания иностранной речи;
развивать память и мышление;
развивать коммуникативные навыки и умение;
развивать познавательный интерес у учащихся.
3) Воспитательные:
поддерживать высокий уровень мотивации к изучению английского
языка;
умение работать в парах и малых группах, уважительно относиться к
собеседнику.
Оборудование: 1) учебник «Cutting Edge 6 класс»; 2) раздаточный
материал из пособия «Round Up 3».
Дополнительное оборудование: 1) компьютер; 2) интерактивная доска;
3) проектор.
Ход урока:
I. Приветствие, цели урока, тема урока: (2 min)
Get ready for the lesson, stand still. Good morning, students. Take your seats. I’m
glad to see you! How are you? So, everything is in order, happy to hear it. And now it
is time to turn to our new topic. The theme of our lesson is Special occasions in our
life. Today you will refresh special occasions, you’ll try to describe birthday
traditions around the world and you’ll make up your own dialogues.
Warming-up (разминка): (5 min)
1) Фонетическая разминка.
http://learningapps.org/display?v=p5ow93wra01
2) Речевая разминка.
Answer my questions:
What holidays do you know?
Which are your favourite holidays of the year?
Which month are they in?
II. The Main Stage (основной урок):
The first stage: (7 min) Чтение с полным пониманием прочитанного.
And now let’s read the text about birthday traditions around the world. Open
your textbooks at page 33, ex. 1. You’ll get the papers, tick (v) the traditions which
exist in your country and put a cross (x) next to the traditions which are different, you
have 3 minutes. One of the students will do the task on the Smart Board. Now your
time is up, check up your answers and put marks to yourselves.
Now it’s time to answer the questions “When is your birthday?” (answer: My
birthday is on the ….. of…..). The third task is to find and translate the sentences with
Present Continuous.
The second stage: (4 min) Работа с новой лексикой и мини-словарём.
You’ll match the phrases in pairs, using their mini-dictionaries to look up any
unknown words. Check answers with the whole class.
The third stage: (7 min) Развитие навыков диалогической речи, умений
работать в группе.
Ex.1 b, at p. 33 should be done in groups of 3 or 4. I give you a few minutes
individually to think about your birthday parties and what you do.
Use the example: I usually send birthday cards to my friends . And what about your
birthday party, Alex? (по цепочке в группе)
The fourth stage: (5 min) Практиковать умения и навыки употребления
настоящего длительного времени в серии упражнений.
The fifth stage: (8 min) Развитие аудитивных навыков.
And now let’s listen to Karen and Johnny talking about New Year’s celebrations in
China and Scotland. Open your textbooks at page 36, ex. 2. Look at the table and
complete the information in it.
The fifth stage: (5 min) (Приложение 4. Раздаточный материал)
The last task is to put the verbs into correct form.
http://onlinetestpad.com/ru-ru/Go/Test-po-anglijskomu-yazyku-Present-Continuous-
21122/Default.aspx
III. Подведение итогов: (2 min)
Our lesson is coming to its end. What new words have you learnt today?
Your hometask is
- draw a personal calendar;
- to choose the correct tense: Present Simple or Present
Continuous;
- write an e-mail to a friend? Inviting him or her to a special
occasion, real or imaginary.
The lesson is over. See you next time.