Конспект урока "Материализм" 10 класс

МОУ Манычская СОШ №11
Зерноградского района
( Шконда О.В.)
Тема: Материализм 10 класс(New Millennium English)
Цель: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся в
совокупности её составляющих при решении коммуникативных задач в
рамках проблемы «Вы Материалист?»
Задачи урока в условиях компетентностного подхода:
Речевая компетенция:
-совершенствование коммуникативных умений в основных видах речевой
деятельности –говорение, аудирование, чтение. Умение планировать своё
речевое и неречевое поведение при решении коммуникативных задач по
проблеме;
-развитие навыков прогнозирования и оценивания информации, умения
сравнивать и обсуждать факты, выражать предположение, желание, интерес
Языковая компетенция:
-овладение новыми языковыми средствами в соответствии с темой урока;
увеличение объёма используемых лексических единиц.
Социокультурная компетенция:
-увеличение объема знаний о специфике проблемы в Великобритании ,
Америке, России;
-совершенствование умений строить своё речевое поведение в соответствии
с темой общения;
- формирование умения выделять общее и специфическое в культуре родной
страны и страны изучаемого языка.
Компенсаторная компетенция:
Дальнейшее развитие умения выходить из положения в условиях дефицита
языковых средств при получении и передачи иноязычной информации.
Учебно-познавательная компетенция:
-развитие общих и специальных учебных уменй. Позволяющих
совершенствовать учебную деятельность по овладению иностранным
языкам.
Развитие и воспитание:
-развитие личности, способной и желающей участвовать в решении важных
проблем на иностранном языке;
- воспитание культуры общения, поддержание интереса к учению и
формирование познавательной активности, толерантного отношения друг к
другу;
-развитие произвольного внимания, логического мышления, готовности к
коммуникации.
Тип урока: урок совершенствования речевых навыков
Оборудование: компьютер, презентация, карточки для работы с текстом.
Формы работы: фронтальная, работа, работа по цепочке.
Информационное обеспечение: учебник Гроза О.Л. New Millennium
English
Ход урока:
1. Оргмомент
Good morning children. Glad to see you. Are you OK? Are you nervous? Are you
excited?
2. Определение темы урока. Побуждение к активной мыслительной
деятельности.
Today our topic “How materialistic are you?” Imagine that you had 1 mln roubles.
What would you spend it on? Finish this sentence If I had 1mln roubles I would
( доска на две части поделена) More materialistic and less materialistic
Which ideas are more materialistic or less materialistic? So what is materialism (
slide)
3. Listening. Ex.2p.56 the task
What about you?
Are you materialistic? With whose opinion do you agree and why? Do you agree
that music promote materialism? ( makes people to buy posters, CDs,
possessions)…
4. Lexical activity
Find expressions that mean the same ( slide)
Now let’s do Ex.4.p.57
Rephrase the following sentences using these expressions.
5.Reading
I have a text about materialism. But the parts of this text are mixed. Your task is to
make the full text, read it and answer this question
What advantages have children who grow up in a non-materialistic household?
Text ( предварительно текст разрезать на части и раздать учащимся, для того,
чтобы они соединили его в одно целое)
Children who grow up in a non-materialistic household enjoy countless
advantages.
They grow up with a deeper appreciation( ценность) for the things they have, no
matter how modest. They learn to be wise in their spending habits. They develop
a strong work ethic.
Perhaps most important, they are part of a family that highly values interaction
rather than possessions.
“It is a gift to give a child a sense of where true value is found. The key is to teach
them to value family relationships.”
Children who grow up in a non-materialistic household enjoy countless
advantages.
They grow up with a deeper appreciation( ценность) for the things they have, no
matter how modest. They learn to be wise in their spending habits. They develop
a strong work ethic.
Perhaps most important, they are part of a family that highly values interaction
rather than possessions.
“It is a gift to give a child a sense of where true value is found. The key is to teach
them to value family relationships.”
6. Look at this slide. There are some quotations or saying about materialism. Give
their Russian equivalent and express your own opinion. Do you agree or disagree?
7. Speaking
Let’s practice talking nonstop. Ask, add, answer. Работа в режиме P1-P2-P3
8. What is wrong with materialism? Let’s watch video and discuss. Are there the
same problems in Russia and in Britain?
http://www.youtube.com/watch?v=w8NfngBsdaI
9. A.B. Ex2.p.32
10. Рефлексия Our lesson is coming to the end. What is the main idea of our
lesson? Are teenagers materialistic today? ( young people are materialistic, labels
and possessions are important today, we’ve live in a competitive world where
success is important).
But what is more important than money and possessions? (art, our feelings, our
health, emotions, good relations)
11. Итог урока
I’m satisfied with your work. Your marks are… Thank you, good bye .