Конспект урока "Why do we learn English?" 7 класс

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №2»
г. Осташкова Тверской области
Урок английского языка
7 класс
Тема урока: «Why do we learn English
(с использованием электронных образовательных ресурсов
и выходом в Интернет)
Разработала:
Ганина Светлана Эдуардовна
учитель английского языка
высшей категории
Тема урока: «Why do we learn English?»
Класс: 7
Цели урока:
Обучающая: 1) познакомить с разными точками зрения по теме;
2) совершенствование знаний, умений и навыков чтения, аудирования и
устной речи с использованием лексического и грамматического
материала цикла.
Развивающая: развитие иноязычной языковой компетенции, которая включает в себя
коммуникативную компетенцию, развитие коммуникабельности.
Воспитательная: формирование у учащихся интереса и потребности изучать английский
язык.
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Формы обучения: фронтальная работа, работа в парах, групповая работа, работа хором,
индивидуальные ответы на вопросы учителя.
Оборудование: компьютер, экран, мультимедийный проектор, презентация,
подготовленная учителем, видеофильм, речевые опоры на карточках,
раздаточный материал, карточки с заданиями, учебник.
Ход урока:
1. Организационный момент: приветствие, постановка проблемы урока.
T: Good morning, dear children and our guests! I am glad to see you today.
Who is on duty today?
Who is absent today?
What date is it today?
What day of the week is it today?
What season is it today?
Is it sunny today?
Is it windy today?
What temperature is it outside?
What time is it now?
T: Today we have an unusual lesson. We have guests here. But don't be afraid, feel
comfortable and try to show all your knowledge. I am sure you can. Today we will
answer the questions “Why do we learn English?”
Слайд 2.
T: At the lesson we'll practice our 1) conversational skills;
2) revise the material which we have learnt;
3) speak about the necessity of learning English.
2. Фонетическая зарядка.
Учащиеся повторяют за учителем звуки и слова с этими звуками, переводят их на
русский язык.
] language; beginning; English [ʤ] knowledge; change; language
[g] against; magazine; progress [n] foreign; know; sign
3. Речевая разминка.
Учащиеся отвечают на вопросы учителя от своего имени, затем в 3 л. ед. числа.
Работа идет по следующей схеме:
T: Do you like to learn English?
- P
1
: Yes, I like to learn English.
T: Does she like to learn English?
- P
2
: Yes, she likes to learn English.
T: What languages can you speak?
- P
3
: I can speak two languages: English and Russian.
T: What languages can Pavel speak?
- P
4
: He can speak two languages: English and Russian.
T: What English-speaking countries do you know? И т.д.
4. Развитие навыков аудирования.
T: People often say that learning English is not easy. It takes a lot of time. And becides
there are a lot of idioms in English. Look at the screen. A very interesting and
intelligent man will tell you about a new English idiom.
Слайд 3. В режиме online на сайте BBC
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/language/theteacher/index.shtml
учащиеся просматривают видеоролик и записывают новую идиому в свои словари.
Затем отвечают на вопрос учителя «Почему люди изучают английский язык?»
T: Write down a new idiom in your vocabularies.
Т: So, learning English is difficult. It's like banging your head against a brick wall.
Why do people learn English? It is not easy, is it?
Р
1
: People learn English to travel.
Р
2
: It is difficult to learn English, but people do it to communicate with people in the world.
T: Let's listen to the students talking about their reasons for learning English. You must fill
in the table. Work in pairs. Look at the task, exercise 46 page 45. There are 7 reasons for
learning English. Michael and Hans have got two of them.
Учащиеся, прослушав текст, должны заполнить таблицу. Работа ведется в парах.
TASK
Listening
1. Fill in the table.
1 to sing English songs
2 to become a pilot
3 to watch films
4 to travel
5 to visit relatives and friends in Great Britain
6 to chat with people on the Internet
7 to read British magazines
Слайд 4.
T: Your time is up. Let's control this task. Look at the screen. Which of you has no
mistakes? You may give yourselves the marks excellent”, “good”.
Во время проверки задания на экране появляется слайд с ответами и критериями
оценивания задания. Каждая пара может оценить свою работу самостоятельно.
6. Развитие навыков диалогической речи.
Слайд 5.
T: Well done. People learn English and they have got a lot of different reasons. And why
do you learn English? Work in pairs and make short dialogues “Why do you learn
English?”.
Слайд 6.
T: And now you will work in groups. Fill in the table and make up the diagram of the
most popular reasons of learning English in your group. Your time is up.
Name
Country
Reasons for learning
English
Michael
Hans
It's like banging your head against a brick wall.
T: The first group learns English because ……..
The most popular reason of the second group is …….
Результаты работы групп вывешиваются на доску, чтобы было видно, какая
причина изучения английского языка преобладает в каждой группе.
Слайд 7.
На слайде появляются речевые опоры для ответа на вопрос учителя. Учитель
спрашивает учащихся разных групп, чтобы узнать их собственную причину
изучения английского языка. Учащиеся отвечают на вопрос учителя от своего
имени, а затем вопрос повторяется в 3 лице ед. числа, чтобы остальные учащиеся
внимательно слушали диалог учителя и учащегося.
T: Why do you learn English?
P
1
: I learn English because I want to get a better job.
T: Why does Nina learn English?
P
2
: Nina learns English because she wants to get a better job.
T: But some people think that learning English is a waste of time. It takes a lot of time.
The person has no time to read, to watch TV and to go for a work. What can you tell
about it. Do you agree with them?
P
3
: I don't agree with them. In modern times, when science and technical knowledge are
progressing so fast, all kinds of specialists need foreign languages in their work
teachers and doctors, politicians and actors, engineers and businessmen, and people of
many other professions.
I think ….
In my opinion ….
To my mind …..
Физкультминутка для глаз.
T: It is very interesting to watch films in English and to understand it, is not it? Let's
watch a short film in English.
Учащиеся просматривают обучающий видеоролик по теме «Школа в
Великобритании». Видеоролик можно скачать заранее с сайта по ссылке:
http://www.english-cartoons.com/
T: Was it interesting for you? Have you understood everything?
P
1
: Yes, it was very interesting.
T: You are very interesting and intelligent children. I am proud of you.
6. Подведение итогов урока, выставление оценок.
Домашнее задание.
Учащимся предлагается записать домашнее задание.
Учитель подводит итоги урока с помощью учащихся, объявляет оценки,
благодарит за их работу на уроке.
Учащимся предлагается ответить на вопросы.
1. Что мы делали сегодня на уроке?
2. Было ли вам трудно на уроке? Цветодиагностика: комфортно, не трудно –
зеленый цвет, комфортно, но были затруднения – желтый цвет, трудно – красный
цвет.
T: I am so sorry, but our lesson is about to be over. Let's sum it up.
1. What have we done at the lesson?
2. Was it difficult for you at the lesson? If it was difficult choose the Red Big Ben which
are on your desks. If it was not difficult you can choose the Green Big Ben. If it was
50/50 you can choose The Yellow Big Ben.
So, we have answered the question “Why do we learn English?” You have worked very
well. I want to thank you for your work and would like to make you presents: such
wonderful smiles.
T: That is all for today. See you next time.
Список литературы:
1. Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанева Н.Н. Английский с удовольствием.
Учебник для 7 класса общеобразовательных учреждений. Обнинск: Титул,
2009.
2. Биболетова М.З., Трубанева Н.Н. Книга для учителя к учебнику «Английский с
удовольствием» для 7 кл. общеобраз. учреж. - Обнинск: Титул, 2006.
3. Дзюина Е.В. Поурочные разработки по учебнику М.З. Биболетовой «Английский с
удовольствием» Москва: ВАКО, 2006.
Интернет – ресурсы:
1. http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/language/theteacher/index.shtml
2. http://www.english-
cartoons.com/%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B8%D0%B9-
%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%
BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC-
%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B5-oxford-english-video/