Конспект урока “Which job is the best for you?” 4 класс

Конспект урока по УМК "English" (Кузовлев В.П. и др.) для 4 класса
Тема: Which job is the best for you?”.
Цели урока:
систематизировать и обобщить имеющиеся у учащихся знания по теме
«профессии»;
углубление и расширение навыков учащихся по аудированию и
говорению;
Задачи урока:
Учебные:
o на базе имеющихся знаний, умений, навыков, совершенствуя их,
обучать школьников навыкам аудирования, чтения, говорения и
письма;
o обогащать словарный запас учащихся по теме “профессии”;
o практиковаться в монологической речи, в диалогическом
общении, в переводе с русского языка на английский устно и
письменно;
o совершенствование фонетических навыков
o развивать грамматические навыки.
Развивающие:
o развивать познавательные процессы, память, воображение;
o развивать мыслительные навыки: обобщение, систематизация,
логическое и образное мышление;
o формировать познавательные умения: задавать вопросы и
отвечать на них, рассуждать.
Воспитательные:
o воспитывать доброту и любовь к окружающему миру;
o воспитывать желание общаться на английском языке и получать
при этом удовольствие и радость.
Социокультурная задача: привлечение интереса к миру профессий.
Оснащение урока: презентация, аудиозапись, карточки для задания по
аудированию.
Ход урока.
1.Начало урока. Организационный момент.
Teacher: Hello, children. I` m glad to see you .How are you?
2.Речевая зарядка.
Teacher: Look at the blackboard. What date is it today? What day of the week
is it today? What day was yesterday? What day will be tomorrow?
3.Фонетическая зарядка
Teacher: repeat after me
[ ] the, this, that, gather, though
[ ] thin, thick, month, thank you
The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.
Определение темы урока
T: Dear children, let’s try to guess the topic of our lesson. Look at the blackboard.
Here you can see a crossword puzzle. If you guess all the words correctly, you will
be able to name the topic of our lesson. These pictures will help you. Let's
complete it.
t
w
r
i
t
e
r
e
v
e
q
u
p
d
a
b
p
w
g
i
f
c
m
o
d
e
l
o
h
n
r
o
t
o
a
e
j
t
c
e
t
c
r
f
e
t
h
o
t
s
d
r
o
k
l
o
a
f
a
r
m
e
r
Т: Do you guess what is the theme of our lesson?
P: Today we are going to speak about professions. (Тема на доске)
4. Аудирование (People work)
Now look at the screen and listen to the song. Answer the following question :
What are they work?”
Tailor, doctor, farmer, babysitter, teacher, plumber, dentist,fireman.
5. Активизация и закрепление лексики
Групповая работа «Guess these professions» (читают задания на карточках)
I look after vegetables and fruit. I water them.
When people on a train or a bus they give money to me and I give tickets.
I sing at theatres or concert halls. People like to listen to my songs.
I teach children at school. I teach them English.
I like animals and I can treat them.
I care of your health.
I write books.
Т: what do you think what job is popular, important, interesting?
T: What job is popular? P: As for me a driver is popular.
T: What job is important? P: A doctor is important
T: What job is interesting? P: An actor is interesting.
6. Закрепление грамматического оборота I am going to be
T: When I have been a pupil I have wanted to be а teacher like my mother. Now
I'm a teacher. I like my job. And you? What are you going to be?
P: I’m going to be a model(singer, vet, police officer) etc.
Выполнение упр 6 стр 81 (AB)
7. Warming-up
Stand up clap clap
Arms up clap clap
Step step arms down
Clap clap please sit down
8. Проверка домашнего задания. SB Ex 1 p. 104
T: Children, let’s read the text and translate it.
What description did he get on the computer? What does he like? What is he going
to be?
Now let’s fill the cards according to your hobby and plans for the future.
9. Подведение итогов урока
Teacher: Today we spoke much about the professions. Tell me please what
profession is better.
Учащиеся делают вывод.
- All professions are good.
- Everything is good.
Our lesson has passed so quickly and it’s time to say that I liked your work.
You’ve been very active. I hope this work will help you to choose an interesting
job in future. You will be good workers, doctors…
Your marks are
10. Домашнее задание
Teacher: Write down your homework, please. You should prepare
a project «My future profession»
Методическая литература:
1. Дзюина Е.В. Поурочные разработки по английскому языку к УМК М.З.
Биболетовой и др. «Enjoy English»: 4 класс.
2. Кузовлев В.П. «English 3».
3. Портфель начинающего учителя английского языка: Учебное пособие.
Курск: Курск. гос. ун-т, 2005. – 77 с.