Конспект урока "Thanksgiving Day" 8 класс

НОВИКОВА ТАТЬЯНА ИВАНОВНА
МБОУ ЛИЦЕЙ №4 ГОРОДА КРАСНОДАРА
PEDAGOG11@BK.RU
ОТКРЫТЫЙ УРОК
T H A N K S G I V I N G D A Y
8 классы
[Обзор Unit 3 Traditions, Manners, Кузовлев В.П. и др. "Happy English - 3”]
Every country has its customs
Цели урока: - знакомство с историей и традициями празднования Дня Благодарения в
США;
- воспитание уважительного отношения к культуре других стран;
- гармоничное развитие учащихся и расширение их кругозора;
Задачи урока: - развитие навыков аудирования и чтения с целью извлечения конкретной
информации;
- введение и активизация новых лексических единиц по теме;
- формирование грамматических навыков говорения;
- развитие умения выражать свое отношение, используя речевые клише
(выражение предположения);
- обучение пересказу по ключевым словам.
Материалы и оборудование: - учебник: Кузовлев В.П. и др."Happy English-3";
- презентация Thanksgiving Day”;
- презентация песни Happy Thanksgiving to All”;
- микрофон;
- мультимедийный комплекс с экраном;
- таблица речевых клише;
- картинки символов Дня Благодарения, выполненные
учащимися;
- грамматическая таблица «Временные формы английского
глагола»;
- Kathleen Carroll, Marina Novikova “Holidays go round and
round”,1998.
- Приложение к газете «Первое сентября»English№43,
1999
Ход урока.
1. Вводная часть.
Разговор с дежурным.
T.: What’s the date of today?
P.: It’s the 29
th
of November.
T.: What’s the day today?
P.: It’s Thursday.
T.: Dear children, today people in the USA celebrate Thanksgiving Day. It’s a family day.
They gather to give thanks for all good things in their lives. They have a holiday feast.
They have a lot of fun this day. Let’s get to know how they do it.
So, let’s start our lesson with a funny rhyme.
Фонетическая зарядка.
One little, two little, three little turkeys,
Gobbly, wobbly, bobbly turkeys,
Hurry, scurry, wobbly turkeys,
Its Thanksgiving Day!
Практика употребления в речи разговорных клише (expressing probability)
Слайд 1
T.: Children, look around. What do you think this holiday is connected with?
Контроль выполнения домашнего задания: ex.1 p.111(reading of the text, new words)
2. Основная часть.
Работа с текстом (подготовка к пересказу по ключевым словам).
T.: I think it was interesting to get to know about some historical facts of celebrating this day.
And when we speak about history, we use past tenses. Let’s revise Past Simple. What words
define this tense?
Ps.: Yesterday, last, ago.
T.: How is it formed?
May be
I doubt, but
Probably
It might be
is/are connected with…
…is/are associated with…
…make(s) me think of…
Ps.: With the help of ending -ed(-d) to the regular verb or using the second form of the irregular
verb.
T.: And in Passive Voice?
Ps.: Was/were V(e)d)/V3.
T.: Now please open your text books, page 111, ex.1.
a) Scan the text and choose the verbs in Past Simple/Past Simple Passive and in Present
Simple Passive.
(Ученики выбирают из текста грамматические конструкции, называют их. Учитель
на доске записывает их, ученики – в своих тетрадях).
was established
started
sailed
was
died
showed
were picked up
were invited
celebrated
introduced
is observed
Слайд 2
b) Read the text again and choose necessary information about holiday.(Выбор
предложений для пересказа).
с) Add some words, figures from the text to these verbs in Past Simple, Past Simple
Passive, Present Simple Passive.
Thanksgiving / was established / started / 400 years ago
in 1620 / sailed / “Mayflower”/ Plymouth (Massachussetts) / was / difficult
half the colony / died
native Americans / showed / to grow, hunt, fish
bountiful crops / were picked up / 1621
90 local Americans / were invited / to a Thanksgiving dinner
they / celebrated / the autumn (=fall) crops
Congress / introduced / one day
It / is observed / 4th Thursday of November
Слайд 3
Практика аудирования.
T.: So, you have read about the history of Thanksgiving Day. Now, please listen to about
Thanksgiving dinner. You’ll listen to the information twice. And then answer the questions:
T.: Traditionally the feast includes roast turkey with stuffing, mashed potatoes, yams (sweet
potatoes), squash, cranberry sauce and pumpkin pie with whipped cream, corn and
vegetable and fruit salads. Before the feast Thanksgiving prayer is read.
a) What dish is missed? (mashed potatoes)
b) Choose the traditional dishes from the box.
Hamburger pancakes fish soup roast turkey milk yams yogurt salads
pumpkin pie maize ice cream birthday cake roast goose shrimps
cranberry sauce cereal squash chips
T.: And now children, add this information to your plan.
Before the feast / Thanksgiving prayer / is read /
Thanksgiving dinner / includes /
Слайды 4 и 5
Страноведение.
T.: And, of course, the American people relax on this holiday. They watch or attend college and
professional football games. Stores, schools and homes are decorated with various Thanks-
giving symbols, including pictures of pilgrims. Indians, turkeys and harvest still-lifes,
wreaths of dried flowers, multi-coloured “Indian corn”. There is an annual Thanksgiving
Parade held in New York City. People are charmed with illumination, fireworks. The day
after Thanksgiving is considered the beginning of the month long Christmas shopping
season. At the end of the parade Santa Claus arrives.
Americans / relax / watch / attend / football
are decorated / Thanksgiving symbols
are charmed / illumination
Christmas shopping season / begins /
Santa Claus / arrives
2. Завершающая часть урока.
Обобщение материала.
Практика монологической речи по ключевым словам.
T.: So, I think it’s time to summarize our information about history, traditions and customs of
celebrating Thanksgiving Day. Use the key words to retell the text.
Brainstorm.
1. Who founded the first Thanksgiving Day? (Pilgrims)
2. What was the name of the ship Pilgrims sailed to America? (Mayflower)
3. When was Thanksgiving Day founded? (in 1621)
4. What place did they settle? (State Massachusetts, now it’s Plymouth)
5. Who set this holiday for the first time? (the governor William Bradford)
6. Who helped Pilgrims during their first year? (Native Indians)
7. What is the traditional Thanksgiving feast? (roast turkey, mashed potatoes, yams, squash,
cranberry sauce, pumpkin pie, corn, salads)
8. What are the decorations of the houses, shops, schools? (Thanksgiving symbols: pictures
of pilgrims, Indians, turkeys, wreaths of dried flowers, multi-coloured “Indian corn”)
9. How do Americans relax on this holiday? (Take part in or watch Thanksgiving Parade,
set fireworks, gather the family, sing, dance)
10. What do people give thanks for? (Good things in their lives: mothers, fathers, friends,
wonderful world, pets, homes, country…)
11. What season begins the day after Thanksgiving? (Christmas shopping season)
12. What beloved fairy character arrives at the end of the Thanksgiving Parade? (Santa Claus)
Инструктаж по выполнению домашнего задания.
HW: ex.1, p.111 (SB) retell the text using key words and plan.
Анализ работы учеников на уроке. Выставление оценок.
For fun and Profit
T.: Children, let’s have fun and sing a song for your pleasure.
It’s “Happy Thanksgiving to All” by Steve Millang
Now, our lesson is over. Thank you for your time. Good luck!
Анализ итогов мероприятия.
Во время проведения открытого урока удалось создать доброжелательную обстановку
и рабочую атмосферу.
Содержание урока соответствует теме. Структура урока, методика и средства
обучения соответствуют поставленным целям и задачам. В ходе урока комплексно
используются современные технические средства обучения: компьютер, мультимедийный
проектор, презентация, созданная на основе программы Microsoft Power Point.
В начале урока для снятия напряжения и настройки на работу проводится
фонетическая зарядка в форме скороговорки по заданной тематике. Выстраивая работу
учащихся на уроке, использую для проверки понимания содержания текста разные
варианты заданий, обучаю работе с ключевыми словами, выстраивая клише для точного
воспроизведения текста и информации, активизируя грамматические структуры Past
Simple и Past Simple Passive и Present Simple Passive в устной речи. На протяжении урока
учащиеся делают записи в своих тетрадях для последующего использования при
пересказе текста. На стадии рефлексии совместно с учениками формулируем полученные
предложения аудиотекста и текста учебника, используется интересный метод закрепления
лексики и грамматики в устной речи. Обобщение материала данного урока проводится
посредством Brainstorm. Применение приемов критического мышления в работе над
пересказом повышает эффективность урока.
В ходе проведения данного урока учащиеся ознакомились с культуроведческими
реалиями страны изучаемого языка и традициями празднования Дня Благодарения,
активизировали лексическо-грамматический материал по теме Holidays,
совершенствовали свои речевые навыки, практиковались в пении, научились с уважением
относится к культурным традициям другого народа, что естественным образом расширило
их лингвистический кругозор и способствовало воспитанию толерантности в отношении
культуры другой страны, активизировало познавательный интерес учащихся к изучению
английского языка. Что, несомненно, ведет к всестороннему и гармоничному развитию
личности школьников.