Конспект урока "Christmas symbols and traditions in Britain"

Тема урока: «Christmas symbols and traditions in Britain. »
Цели урока:
Обучающая: активизация лексики по теме “Рождественские символы и традиции в
Британии”.
Развивающая: развитие творческих способностей у детей, формирование
положительной мотивации учения, развитие внимания, воображения, догадки.
Воспитывающая: воспитание у учащихся чувства уважения к национальным
традициям и праздникам.
Материалы и оборудование: компьютер, магнитофон, компьютерная презентация,
рождественские открытки, рисунки, ёлка с разноцветными игрушками, рождественский
венок, цветные карандаши, альбомные листы, раздаточный материал.
Ход урока
I. Организационный момент.
Приветствие: Good morning, children! Sit down, please!
Let’s start our English lesson.
Who is on duty today? Who is absent today?
What season is it now? Is it cold? Is it snowing? What’s the weather like today? What date is it
today?
II. Фонетическая зарядка. (Повторение звуков )
a) Ai [ai] Ar [a:]
Car
Star
Bar
Nice
Five
Nine
Tiger
Driver
Ar [a:]
Car
Star
Bar
b) Учащиеся украшают ёлку разноцветными шарами(под музыку) ,называя их цвета.
III. Основное содержание урока.
a) Учитель задаёт вопросы классу:
What winter holidays do you know?
What is the favorite holiday in Britain?
Do you know anything about Christmas?
Учитель: On the 25
th
of December English children celebrate Christmas. It is Christian holiday
that celebrates the Birth of Jesus Christ. Christmas is their favorite holiday. This holiday is
celebrated at home. Santa Claus with white bear and red suit comes down the chimney into the
house at night and leaves gifts for children. “Jingle Bells”, “We wish you a merry Christmas”,
“Silent Night” are very popular in England. The main food is turkey.
c) Answer the questions:
1) What kind of holiday is Christmas?
2) Where do English people celebrate it?
3) When is Christmas celebrated?
4) How do English families prepare for Christmas?
5) What does Christmas dinner consist of?
d) Do you know Christmas symbols?(ученики называют слова)
Santa Claus
Sleigh
Christmas Tree
Christmas card
Bell
Turkey
Candle
Wreath
Stockings
Carol
(затем идёт показ слайдов с изображениями Рождественских символов. Глядя на них,
ученики рассказывают, что знают об этих символах)
IV. Физкультминутка.
Игра “Будь внимательным” (Когда учитель поднимает правую руку, ученики должны
крикнуть- Merry Christmas,когда учитель поднимает левую руку- Happy New Year, обе
руки- Father Frost, топает - Santa Claus.)
Кроссворд по символам рождества
Песня “Jingle Bells”
V. Закрепление лексики по теме (ответы на вопросы Санта Клауса по слайдам)
A.1) The 25
th
of December is
a) Christmas Day
b) New Year
c) Boxing Day
2) On Christmas Eve people put their presents under the
A) bed
b) table
c) New Year Tree
3) Father Christmas puts his presents
a) under the New Year ‘s Tree
b) in bags
c) in children’s stockings.
4) Every year there is a big New Year’s Tree in … square
a) Trafalgar
b) Times
c) Red
5) For Christmas dinner the English eat
a) pizza
b) hamburgers
c) turkey
6) The day after Christmas is
A0 New Year
b) Boxing day
c) Mother’s day
B. Конкурс. (класс делится на 3 команды и каждая команда получает задания)
1) Составление слов из букв слова “Christmas”.
2) Цепочка слов (Chainword) - Englishpeoplecelebratechristmasonthetwentyfifthofdecember.
3) Украшение рождественских носков.
4) Конкурс на лучшую рождественскую открытку, подготовленную заранее.
С. Подведение итогов конкурса, вручение грамот.
D. Our lesson is coming to the end . Let’s finish it with a well-known English song “We wish
you a merry Christmas”.
Домашнее задание: Подготовить сообщение на тему «Символы рождества»
VI. Подведение итогов урока.
Что нового узнали на сегодняшнем уроке?
Что вам понравилось больше всего?
We have learned a lot about Christmas traditions and symbols in Britain.
Today you were very active, polite and clever !
The lesson is over. Goodbye!