Конспект урока "Are you happy at school?" 7 класс

Unit 1 ARE YOU HAPPY AT SCHOOL? 7 класс
Lesson 2. How did your friends spend their holidays?
Цель: познакомить учащихся с тем, как можно интересно проводить каникулы.
Задачи:
- развивать способность к догадке, сопоставлению и сравнению речевых единиц;
- формировать уважительное отношение к правильному образу жизни и поведению своих
одноклассников;
- формировать грамматические и лексические навыки говорения
Речевой материал:
Грамматический – Past Simple
Лексический at the seaside, аn activity, to go sightseeing, to go for a walk
Ход урока
1. Начало урока. Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения.
1. Организационный момент
2. Фонетическая зарядка
a) Listen, rеpeat and read
[ei] say, play, rain,rainy
[i:] beach weed
[ai] climb, exciting, sightseeing, sunrise timetable
b) Listen and tick. Listen again and repeat
[t]
[d]
[id]
[t[
[d]
[id]
Listened
x
Fished
Impressed
Stayed
Watched
Invited
started
helped
c) Речевая зарядка
Sashа! Where did you spend your summer holidays? Did you enjoy it?
And what about you, Dima? Did you spend a lot of time playing on the beach, sunbathing and
swimming? Oh, I see. You look brown.
Основная часть урока. Работа по теме урока.
1. Проверка домашнего задания.
Where did Richard Fiarly spend his holidays?
What did he do during the holidays?
What was his impression?
Where was Anne Amis?
Did she enjoy her holidays?
Where did Scott Wilson go last year?
2. Практика учащихся в чтении про себя за ограниченное время (до 30 с). Учащиеся должны
найти место, где Джон провел каникулы, а затем найти в лингвострановедческом
справочнике информацию о Lake District. (Озерный край – живописный район гор и озер
на северо – западе Англии).
Remember:
To play hockey, badminton, football, tennis, volleyball
To play the violin, the guitar, the piano
To go skiing, ice-skating, shopping, fishing, swimming
To do Fencing, martial arts gymnastics
Read and write: do, go, play.
1. Go sailing
2. ….soccer
3. .badminton
4. …..scuba diving
5. …..volleyball
6. … table tennis
7. ….the guitar
8. ….fencing
9. ..canoeing
10. ….bowling
11. ….gymnastics
12. …..hang-gliding
13. …golf
14. ….the piano
Практика учащихся в письме
Учитель напоминает учащимся , что Past Simple употребляется для того , чтобы описать, что
произошло в прошлом. Потому все видовременные формы, которые встречаются в письме
Джона (Present Progressive, Present Simple, Present Perfect) необходимо трансформировать
в Past Simple.
Для менее подготовленных учащихся следует напомнить правила образования Past Simple
и дать образец:
Was/were, wasn’t/ weren’t, didn’t
They were in the country. And I..too
They went sunbathing. And I …too
They played football. And I…too
They went abroad. But I…
They did shopping. But I…
Поставьте вопросы к выделенным словам.
1. He was in Wales last summer.
2. My friends were boasting a lot about going abroad.
3. The weather was hot and sunny
4. Yesterday we went to an old castle.
Use the verbs in the Past Simple. Open the brackets and complete the text.
This summer I lived at my granny’s in the country. Every morning I (get up) and (run) to the
river.: I (swim) in any weather and then (go back) for breakfast. I (eat) delicious cakes and
(drink) some warm milk. Then I (feed) my puppy and we (be glad) to help my grandmother
in the garden.
Write the same in English:
1) Загорать
2) Ходить ( прогулка пешком)
3) Увлекательный
4) Подниматься в горы
5) Виндсерфинг
6) Осмотр достопримечательностей
Translate into English:
1) Они ездили на Чёрное море
2) Они купались и загорали
3) В понедельник они осматривали достопримечательности
4) Мэнди была в горах и наблюдала восход солнца. Это было восхитительно
5) Я была в лагере, а моя подруга помогала родителям и зарабатывала деньги
6) Было нескучно. Я отлично провела время
Практика учащихся в монологической речи
Составьте небольшие рассказы, употребив следующие слова и выражения.
1) Weather, brilliant, to wake up, to go to the country, a picnic party, to return, to sunbath,
to swim, to fish, not to wаnt, a great time.
2) 2) on Sunday, a fantastic time, an old castle, to go sightseeing, ghost, to take a lot of
pictures. Not to want, to go home.
Конец урока.
1. Подведение итогов деятельности учащихся на уроке.
2. Создание мотивации ожидания следующего урока.
3. Домашнее задание