Конспект урока "Music around us" 6 класс


Тема: Music Around Us”.
Урок в 6 классе.
Цели и задачи:
Образовательные: продолжить формирование умения употребления лексики; обучение
восприятию на слух с извлечением нужной информации, развитие навыков чтения с поиском
нужной информации, развитие навыков диалогической речи, обучение выполнения
письменных упражнений в формате ЕГЭ.
Развивающие: сформировать представление о мире музыки, развивать воображение,
мышление, логику, развивать самостоятельность.
Воспитательные: обеспечение нравственного воспитания учащихся, воспитание
толерантности, воспитание уважения к чужому труду, формировать мотивацию к изучению
иностранного языка.
Методы и приемы обучения: проблемное обучение, коммуникативная методика, групповая
работа, здоровьесберегающие технологии, информационных компьютерных технологий,
национально – региональный компонент.
Средства обучения 1. учебник “ New Hotline ( elementary)” Oxford University Press;
2. магнитофон;
3. проектор;
4. компьютер;
5. карточки.
ХОД УРОКА:
I. Орг. момент: Good morning, dear boys and girls.
How are you?
II. Речевая зарядка : Teacher: Boys and girls, look at the screen. Let’s read these words.
“ Music is the universal language of mankind” H.W. Longfellow.
So, today we’ll speak about music.
Teacher:
- Do you like music?
- Have you got any cassettes, CDs at home?
- Do you often listen to music?
- Do you like to do your homework to music?
III. Постановка проблемы:
Teacher: So, if you like music, you’ll be able to tell me what sorts of music do you know? I’ll
give you the cards. Fill this web word, please
Teacher: Now, name them. Look at the screen, please and say if any of the sorts is missed.
MUSIC
Teacher:
- What is you favorite music?
- What kind of music do you hate?
IV. Закрепление лексики.
Teacher: I’ll give you a list of adjectives. Let’s read them all together after me. What mood is
created by music? For example : blues sad, melancholy, etc.
Adjectives:
Amusing sentimental
Jolly amazing
Serious fascinating
Sad passionate
Ironical rubbish
MUSIC
Classical
Pop
Rock
Blues
Rap
Jazz
Country
Folk
Romantic tuneless
Melancholy dreadful
Soft terrific
Sweet brilliant
Boring awful
V. Аудирование.
Teacher: The world of music is rich and varied, isn’t it? Let’s do an exercise: match the musical
terms and definitions. I’ll read the definition, you’ll say what sort of music it is.
Rap 1. a musical style where the singer speaks or shouts the words.
Jazz 2. an American style of music, based on improvisation and variation.
Rock-n-roll 3. a style of music that was popular especially in the 1950s.
Country 4. music that is popular in the southern and western United States. They are usually
cowboys songs.
Blues 5. a type of music, most songs of which are about lone less, sadness and love.
VI. Работа с постерами.
Teacher: The world of music is large. It often depends on how much you know. The more you know
the lager the world is. Now, boys and girls, look at the screen.