План-конспект урока "Планы на отдых" 6 класс

Государственное общеобразовательное учреждение средняя общеобразовательная школа №
412 Петродворцового района г. Санкт-Петербург
ПЛАН-КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА ПО АНГЛИЙСКОМУ
ЯЗЫКУ
В 6-М КЛАССЕ ПО ТЕМЕ:
Пасечная Марина Владимировна
Holiday Plans
«Планы на отдых»
Spotlight 6 Module 10 (A)
Цели урока:
Обучающие: освоить новые и повторить знакомые лексические единицы по теме «Планы на
отдых», освоить употребление лексики во всех видах речевой деятельности; освоить
формообразование и использование в связной речи грамматической структуры to be going to,
научиться планировать отдых устно и письменно.
Развивающие: развивать УУД (познавательные, регулятивные, коммуникативные и
личностные) во всех видах речевой деятельности; развивать умение составлять заметки/тезисы по
составлению планов как подготовительный этап к монологической речи.
Воспитательные: толерантное отношение к другому мнению, умение работать в группе,
развивать интерес к культуре разных стран.
Задачи:
1. Активизация новой тематической лексики; мотивирование учащихся на дальнейшую работу
по теме.
2. Развитие умения определять тему текста по заголовку и иллюстрациям (ознакомительное
чтение) и ставить перед собой цель, при этом уметь выделить способы достижения цели
урока.
3. Развитие умения искать в тексте заданную информацию (поисковое чтение)
4. Развитие техники чтения вслух.
5. Ознакомление с грамматической структурой to be going to, узнавание ее в тексте и затем
использование ее в устной и письменной речи.
6. Развитие умения работать в группе и находить коллективное решение задачи.
7. Формирование умения оценивать и комментировать ответы учащихся в классе.
Оборудование: Учебники, компьютер, мультимедийный проектор, аудиозаписи, раздаточный
материал.
Учебно-методический комплекс: УМК «Английский в фокусе» для 6 классов
общеобразовательных учреждений (авторы О. В. Афанасьева, Д. Дули, И. В. Михеева, Б. Оби, В.
Эванс)
· Учебник;
· Рабочая тетрадь;
· Языковой портфель;
· Книга для учителя;
· CD для работы в классе;
· Интернет-страница курса (www.spotlightinrussia.ru).
Ход урока
1) Объявление темы урока:
T: Good morning! I’m glad to see you! How are you? I’m fine too. Do you like holidays? How do you feel when
you are on holidays? Where were you last summer?
Let’s refresh some words and phrases about holiday activities.
What do we usually do on holiday? - We usually(Слайд 1-11)
2) Сообщение целей и задач урока:
What is the theme of the lesson? Holiday plans. (Слайд 12)
Look at exercise 1 and 2 of your textbooks. What is the target of the lesson? Speak and write about holiday plans.
3) Планирование:
What is going to help us speak and write about holiday plans? (Слайд 13) The pictures, the text, the
examples.
What should we do to hit the target? (Слайд 14) Learn some words and phrases, read the examples and
the text, make holiday plans, write a letter about holiday plans.
4) Практическая деятельность учащихся:
1. OK. Lets start. First of all we are going to practice words and phrases and to speak about your holiday
plans. Look at the examples of exercise 1 and make up the sentences about your future holidays. (Слайд
15)
This summer I would like to go on a holiday to… . I’m going to … .
2. Look at the text of exercise 2. What kind of the text is it? It’s a letter.
Who wrote the letter? Lucy.
Whom did she write it? - Her friend.
What is the letter about? Lucy’s holiday plans.
Where are Lucy and her family going to spend their holiday? In Moscow, Russia. At home you had to read
the letter and put the parts of the letter in the correct order. Listen and check the task.
Find and read about her family’s holiday plans (her mother, her father, her sister).
3. Now it’s time to make your plans and to write your letter.
We are dividing into 3 groups which are families going to different countries on holiday.
I’d like you to get tickets. Answer my questions and I’ll give you tickets to your country. (Слайд 16-18)
What country is it? What do you know about this country? ( Students answer the questions and the teacher
gives them tickets of three kinds and so they are divided into three groups.)
Now you are three families planning their holiday in different countries (the USA, Australia, Great Britain).
Change your places and get the ”route”:
- You should choose the roles (I, mother, father, brother, sister)
- You all should make your plans for the holiday in this country (I’m going to taste local food and
… My mother is going to …)
- You should write a letter to your friend about holiday plans. (Слайд 19)
5) Осуществление контроля:
Students choose the roles and the holiday activities, then write a letter about holiday plans using sheets of
paper A3 and pictures about travelling. The teacher helps them consulting them. On the screen they can see
the scheme of the letter.
The time is up. Show me how you like your work using smiles. Come back to your places.
6) Осуществление коррекции:
The families are going to present their work and read the letters.
All of you will be Critics, Optimists and Advisers according to their rows.
Row 1 is going to be critics: they have to correct the mistakes.
Row 2 is going to be Optimists: they have to say what is good.
Row 3 is going to be Advisers: they have to recommend something.
Helpful phrases: (Слайд 20)
Critics: You should say… but you said…
Optimists: Your letter is … . Your ideas are… .
Advisers: You should … . I hope you will be more… next time.
7) Оценивание учащихся:
I’d like you to give marks with smilies on board. One group gives smilies to the other group.
You can see your marks. I’ll give you marks into the register after reading your letters, but I can show you
the mark for your work with this Smilie in the shape of the heart because I am really happy.
8) Итог урока и рефлексия:
What was the target of the lesson? Have you hit it? Yes.
Say about your work at the lesson completing the sentences. (Слайд 21)
The lesson was …
Our letters are …
All the students are …
I feel …
9) Домашнее задание: write an e-mail to your teacher about your holiday plans.