Урок английского языка по теме "The world of Fairy Tales" 4 класс

1
ГБОУ лицей №144
Урок английского языка по теме “The world of Fairy Tales
в 4a классе.
Учитель английского языка: Тонни М.А.
18марта 2015г.
2
Тема урока: “The world of Fairy Tales”
Цель урока:
Систематизировать знания по теме «Сказки» с использованием грамматических структур в
прошедшем времени, способствовать развитию коммуникативных навыков, расширению
филологического кругозора.
Задачи: развитие и закрепление навыков:
1.Устной речи
2.Коммуникативных навыков
3.Чтения
4.Письма
5.Познавательной активности
6. Тренировка употребления в речи грамматического времени Past Simple Tense
Оборудование: УМК «Spotlight» («Английский в фокусе») Н. И. Быкова, Дж. Дули, М.Д. Поспелова,
В. Эванс, компьютер, проектор, презентация, карточки с заданиями, пальчиковые куклы.
Планируемые результаты:
Предметные: научиться пересказывать сказки, понимать содержание текста и извлекать
информацию, научиться работать с текстом.
Метапредметные: развитие коммуникативных способностей уч-ся, расширение общего кругозора,
формирование мотивации к изучению английского языка.
УУД
Коммуникативные: участвовать в диалоге, использовать речевые образцы в соответствии с
ситуацией.
Личностные: воспитывать уважение к родной культуре и иноязычной культуре.
Познавательные: использовать ранее полученные знания, применять их по необходимости.
Регулятивные: планировать деятельность ( инсценировка сказки), контролировать правильность
сопоставления информации, правильность и очерёдность своих высказываний и собеседника.
3
План урока.
1. Приветствие. Орг. момент. (1мин.)
2.Постановка целей. Фронтальная работа. (Match the names) (5мин.)
3.Загадки о сказках. (2мин.)
4 Презентация (город Past Simple и гномы). (2 мин.)
5. Фронтальная работа с правильными глаголами (презентация)
(4мин.)
6.Чтение и обсуждение рассказа о Золушке в парах.(5мин)
7.Работа в парах (составление предложений)(3мин.)
8.Физкульт. минутка (песня What a mystery?”) (1мин.)
9. Работа в группах с текстами сказок.(6 мин)
10.Инсценирование сказок.(10мин.)
11.Рефлексия. (3мин.)
12.Объяснение домашнего задания.(1мин.)
13.Отметки.(2 мин.)
Ход урока
1.Приветствие. Орг. момент.
Hello, children! Glad to see you. Sit down, please. Lets start
our lesson.
-Who is away today?
-What date is it today? It’s the18
th
of March.
What date was it yesterday? It was the 17
th
of March.
-What day is it today? It’s Wednesday.
-What’s the weather like today?
-What was the weather like yesterday?
How are you today?
4
2. Постановка целей. (5мин)
Are you ready to start? And now I’d like you to look at the board. What stories, do you think, always begin
with words: “Once Upon A Time…” (Tales). (слайд 1)
So, what are we going to speak about today? About tales.
What do we know about the tales? (names, characters, lessons from them )
Why are they interesting for you? What lessons can we learn from them?
Высказывания детей о том, что они знают о сказках, почему они интересны и чему они нас
учат.
Did you like to read tales when you were little children? yes/no
What tales did you like to read? (слайд 2)
There are different tales in the world-Russian, English, French, German, but they can be the same.
Please, remind me the names of the most famous fairy tales.
Cinderella, Sleeping Beauty, The Ugly Duckling, Goldilocks and the Three Bears, The Hare and The
Tortoise, Snow White, The Town Mouse and The Country Mouse. (Слайд 3)
Look and match the names.(соединяют название русских и английских сказок)
Thank you, well done!
3.Загадки о сказках.(2мин)
As you know the fairy tales begin like this: Once upon a time there was or were or lived…
So read the beginnings of the fairy tales and guess their names. (слайд4)
1. Once upon a time there lived a man and a woman. The man had a lovely daughter who cooked
and cleaned all day. And the woman had two unkind daughters. They didn’t work at
all…(Сinderella)
2. Once upon a time there was a very fast hare and a very slow tortoise… (The Hare and The
Tortoise)
3. Once upon a time there lived an old man and an old woman. And they had a nice hen and its name
was Ryaba…(Ryaba the Hen)
4. Once upon a time there in the wood lived three bears: mummy Bear, daddy Bear and baby Bear…
(Goldilocks and the Three Bears)
Very well! Thank you! I see you know them.
4.Презентация и повторение прошедшего времени.(2мин)
What tense we usually use in tales? Past Simple
Today we are going to visit the town Past Simple. It’s a very beautiful town. Who lives in this town? Look!
(Слайд 5). These are funny gnomes. What are their names? Their names are Ted, Jack, Tim and Ben.
They are nice, kind and brave. Today they help you to remind Past Simple.
- Что такое Past Simple? Как еще называют Past Simple?
Назовите слова – ключи Past Simple,которые мы используем в сказках. (Ученики называют слова –
ключи Past Simple. Учитель показывает их на экране.)
Once upon a time
Many years ago
There lived
5
There were
5.Фронтальная работа с правильными глаголами (презентация)
(4мин.)
Учитель: Живут в этом городе большие труженики – правильные глаголы. Вспомните, как
образуют 2 форму правильные глаголы.
Как читается окончание –ed? А теперь давайте поможем гномикам разложить глаголы по
корзинкам в соответствии с чтением окончания –ed. (Слайд 7)
[t]
[d]
[id]
watched
walked
talked
finished
looked
Played
learned
tried
cried
smiled
skated
wanted
collected
painted
needed
6.Чтение и обсуждение рассказа о Золушке в парах.(5мин)
The gnomes like to read tales too. Their favourite one is Cinderella.
Did you read a story of Cinderella? I’m sure you did. You know that Cinderella was a hardworking girl and
she was busy all day long.
(слайд 8)
Let’s read what Cinderella tells about herself.
I am Cinderella. I get up very early every morning. I do a lot of work about the house. I am busy all
the day round. I cook food. I clean the rooms. I wash the clothes. I want to go to the ball very much.
And now try and guess what Cinderella did yesterday. Imagine that you are Cinderella. Try to make a story
and tell us what you did yesterday. Don’t forget to use Past Simple.
7.Работа в парах (3мин)
Do you remember how to form sentences in the past?
Now let’s work in pairs. Our gnomes have got the task for you-make the sentences correctly, using the
words on your desks.
The hare opened his eyes and looked around.
6
She didn’t serve porridge to the Three Bears.
Did the prince invite her to the palace?
There was a really good film on.
What did Lulu do in her dreams?
Suddenly a big fish jumped out of the water but the man didn’t catch it.
Did you like to read tales when you were 7?
Well done!
Are you tired? Let’s rest.
8. Физкультминутка(под песню “Oh,what a mystery!”-st.b.p.96)
Stand up
Hands up
Hands to the hips
Bend left, bend right
Hands to the sides
Clap your hands
Touch your nose
Touch your feet
Hands to the hips
Jump, run on your spot
Hands down
Stand still
Take your seats.
9.Работа в группах с текстами сказок.(6 мин)
And now let’s work with some of our tales. There are papers of different colours on your desks. You will
work in groups, your task is to do the exercises and then to read the tale. The rest must guess what’s the
name of the tale.
Дети работают с заданием по тексту сказок в группах (сказка Златовласка и три медведя, Городская
и сельская мышь, Игрушечный солдатик)
Are you ready? Let’s check.
10.Инсценировка сказок.( 10мин.)
Today, children we have spoken about tales, we read them, do the tasks .Do you watch them at the theatre
or at home?
Would you like to take part in them? Do you want to be the actors too? Now lets do it.
7
Учащиеся инсценируют отрывки из сказок с помощью пальчиковых кукол.
Very well!
11. Рефлексия.(3мин)
Thank you very much for your work. Понравился ли вам урок? (слайд 9)
Что нового вы узнали? Сможете ли вы теперь рассказать понравившуюся вам сказку?
А какие уроки мы смогли извлечь из представленных вами сказок? Чему они нас учат?
В сказках отображается мудрость народа и советы для будущих поколений, не случайно существует
такая поговорка «Сказка-ложь, да в ней намёк, добрым молодцам урок» (слайд 10)
12.Объяснение домашнего задания (слайд 11).(1мин)
Your home task is to read the Russian tales and try to finish them. (st.b. p.147(1,3)
13.Отметки.(взаимооценка)(2мин)