Конспект урока "Австралия" 11 класс


Интегрированный урок – Английский язык и география. ( МОУ Саврушская СОШ
Похвистневского района Самарской области. Учитель географии – Абрамова Наталья
Петровна, учитель английского языка – Литвинова Татьяна Анатольевна.)
Тема: Австралия
1. Образовательные задачи: Расширить и углубить знания учащихся о стране
изучаемого языка, географическом положении, хозяйстве, промышленности и
транспорте.
2.Развивающие задачи: 1) развивать интеллектуальные способности (мышление, память,
внимание);
2) развивать общеучебные умения (работа с картами, атласами,
дополнительным материалом);
3) развивать интерес к изучению географии и английского языка.
3. Воспитательные задачи: Расширение социокультурного мышления, миротворческого
восприятия национальных культур совершенствование эстетики и этики в умении вести
полилоги, развитие патриотических чувств в процессе осмысления национальных
символов страны (флаги, герб)
Оборудование: ноутбук, мультимедиапроектор, интерактивная доска, атласы,
экономическая карта «Австралия и Новая Зеландия», раздаточный материал, презентация.
Тип урока: изучение нового материала.
Форма урока: мультимедийный, интегрированный.
Ход урока:
1.Организационный момент.
Речевая зарядка. Введение в тему. Постановка цели урока.
a)Good morning Dear friends! Today we are going to speak about one country? It’s population,
geographical position, climate and………….There is only one pupil in our class knows what
country it is. It is Kirill. Let’s ask him some questions, to understand what country is it?
b) Формирование навыка ответа на вопросы в режиме P
1,
P
2,
P
3
,P
4
,P
5
P
6
(Is it big or small? Is it an Ireland or a continent? Are there any deserts there? Which is the
largest? Are there any mountains there? Can you name it? What is the national symbol of this
country? ) (Слайд № 1)
c)Учитель географии: «Ребята, я помогу вам угадать страну. Послушайте отрывок из
стихотворения поэтессы Усовой «Страна наоборот».
Она располагается под нами
Там , очевидно ходят вверх ногами.
Там наизнанку вывернутый год.
Её исток на Лондонском причале.
Для хищников дорогу расчищали
Изгнанники и каторжный народ.
c) I think it is Australia/ (Англ.)
2.Рассказ о флаге Австралии. (в режиме P1 CL) Of course, we’ll speak about Australia.
Look at the blackboard and listen, please, a story about its flag.
The flag of Australia is the national flag of Australia. Its original design was chosen in 1901 the
flag were changed several times. The current specifications were formally gazetted in 1934, and
in 1954 the flag became recognised by parliamentary statute as the "Australian National Flag".
The Australian flag uses three symbols, the Union Jack, the Commonwealth Star (also the
Federation Star) and the Southern Cross . a large white star representing the 6 States of Australia
and the Territories. 5 white stars representing the Southern Cross.( Alpha Crucis, Beta Crucis,
Gamma Crucis, Delta Crucis, Epsilon Crucis) while the seventh point represents the combined
territories and any future states of Australia. In its entirety the shield represents the federation of
Australia. Australian National Flag Day, to be held on 3 September. (Слайд №2, №3)
3.Аудирование текста о столице Австралии Канберра. Проверка понимания
текста(Англ.яз в режиме. Т Cl P
1,
P
2
,P
3
,P
4;
) с использованием интерактивной
доски.Students, can you name the capital of Australia? Yes, you are right, It is Canberra. Listen
please the text about it, try to understand it. Listen please the text again and fill the gaps.(Работа
с интерактивно доской в режиме T P
1
P
2
P
3
P
4
P
5
P
6
)
capital, city, Australia, city, Australian, Capital, Territory, Sydney, Melbourne, largest cities,
planned, city, Chicago, Walter Burley, Griffin, Marion Mahoney Griffin garden, city,
movement , Great Depression , World War II.
Canberra is the …………………. of ……………. With a population of over 345,000, it is
Australia's largest inland …….. And the eighth largest Australian city overall. The city is located
at the northern end of the …... south-west of ………., and north-east of ………. The site of
Canberra was selected for the location of the nation's capital in 1908 as a compromise between
rivals Sydney and Melbourne, Australia's two …………………….. It is unusual among
Australian cities, being an entirely ………………. Following an international contest for the
city's design, a design by the …………… architects …………………………………. and
……………………………….. was selected and construction commenced in 1913. The city's
design was heavily influenced by the ………………………..and incorporates significant areas
of natural vegetation that have earned Canberra the title "bush capital". Although the growth and
development of Canberra were hindered by the World Wars and the ………………………., it
emerged as a thriving city after …………….
( Canberra is the capital city of Australia. With a population of over 345,000, it is Australia's
largest inland city and the eighth largest Australian city overall. The city is located at the
northern end of the Australian Capital Territory, 280 km (170 mi) south-west of Sydney, and
660 km (410 mi) north-east of Melbourne. The site of Canberra was selected for the location of
the nation's capital in 1908 as a compromise between rivals Sydney and Melbourne, Australia's
two largest cities. It is unusual among Australian cities, being an entirely planned city. Following
an international contest for the city's design, a design by the Chicago architects Walter Burley
Griffin and Marion Mahoney Griffin was selected and construction commenced in 1913. The
city's design was heavily influenced by the garden city movement and incorporates significant
areas of natural vegetation that have earned Canberra the title "bush capital". Although the
growth and development of Canberra were hindered by the World Wars and the Great
Depression, it emerged as a thriving city after World War II.)
Thank you; now let’s speak about geographical position of Australia.
4.Учитель географии. Продолжим знакомство с Австралией. Эта страна имеет площадь
7,7 миллионов километров. 6 августа 2006 года в Австралии была проведена последняя
перепись. Численность населения страны составила 20 миллионов человек. (Слайд №4 и
политическая карта мира)
Австралия – федерация и практически суверенное государство, которое входит в состав
содружества, управляемое королевой Великобритании. Формально главой государства
является английская королева, фактически страной управляет премьер-министр и
парламент.
Задание. На партах у вас листы с планом характеристики ЭПГ. Откройте политическую
карту мира. Кто пойдет и даст нам характеристику ЭПГ Австралии? (К карте выходит
ученик и дает характеристику.) (Слайд №4 и карта Австралии.)
Кто же населяет эту страну? Размещается население не равномерно. Средняя плотность
населения 2 человека на один километр квадратный. Основная часть населения потомки
поселенцев из стран Европы – 90%. Есть выходцы из бывшего СССР. (Слайд №6,
Аборигены.) Послушайте краткое сообщение Кошкиной Елены о коренных жителях
Австралии.
5.Учитель географии. Журналист Всеволод Овчинников сравнивает Австралию с
высохшим осенним листом с зеленой каемкой. Как с географической точки зрения вы
объясните этот образ, возникший у автора?(Слайд №7 и физическая карта Австралии.)
Примерный ответ учеников. Огромные территории Австралии заняты пустынями и только
побережья страны получают достаточно осадков. В Австралии мало рек и озер. О чем это
говорит?(Там существует проблема воды.)
6.Почему Австралию называют страной- рудником?(Ученики отвечают на вопрос
учителя)
Учитель английского языка.Yes, of course. You may call Australia as a country- рудник
Let’s read a text and answer some questions.(Работа в режиме T P
1
P
2
P
3
P
4
P
5
P
6
)( Слайд
№8)
The Australian gold rushes started in 1851 when prospector Edward Hammond Hargraves
claimed the discovery of payable gold near Bathurst, New South Wales, at a site Edward
Hargraves called Ophir. Six months later, gold was found in Victoria at Warrandyte and Ballarat,
and a short time later at Bendigo Creek. Gold was later found in all of the other Australian
colonies (later known as states or territories).
Prior to Hargraves claimed discovery of payable gold and he was also the first to find gold in
Australia. Jake Mason rumored gold had been discovered in Australia by others but they had
failed to result in the development of a the gold field. These minor finds included Reverend WB
Clarke in 1841 with further finds in 1844. When Clarke reported his discovery to the New South
Wales Governor George Gipps, Gipps asked Clarke to: "Put them away, Mr Clarke, or we shall
all have our throats cut! » Gold finds in a convict society were not welcomed at the time.
1. When did The Australian gold rushes start?
2. Where did they find the first gold?
3. Who was the first finder of gold in Australia?
4. Why did Governor George Gipps ask Clarke to put them away? .(Слайд №7 и раздаточный
материал.)