План-конспект урока "Праздники" 5 класс

План-конспект открытого урока в 5-ом классе
Тема: «Праздники»
Цели урока:
способствовать формированию целостного представления о праздниках
Великобритании;
систематизировать и обобщить имеющиеся у учащихся знания по данной теме;
углубление и расширение навыков аудирования.
Задачи урока:
Учебные:
на базе имеющихся знаний, умений, навыков, совершенствуя их, обучать
школьников навыкам аудирования, чтения, говорения и письма;
обогащать словарный запас учащихся по теме “Holidays”;
практиковаться в монологической и диалогической речи, в переводе с русского
языка на английский устно и письменно;
совершенствовать навыки пения на английском языке;
развивать грамматические навыки.
Развивающие:
развивать познавательные процессы, память, воображение;
развивать мыслительные навыки: обобщение, систематизация, логическое и
образное мышление;
формировать познавательные умения: задавать вопросы и отвечать на них,
доказывать, рассуждать;
развивать и формировать интеллектуальную атмосферу на уроке.
Воспитательные:
воспитывать толерантность к культуре других народов;
воспитывать желание общаться на английском языке и получать при этом
удовольствие и радость.
Социокультурная задача:
привлечение интереса к культуре других стран.
Характеристика основных видов деятельности ученика:
Личностные:
ориентация в социальных ролях и межличностных отношениях;
социальная мотивация учебной деятельности.
Регулятивные:
принимать и сохранять цели и задачи учебной деятельности, находить средства ее
осуществления.
Познавательные:
отвечать на заданные вопросы, умение организовывать учебное сотрудничество и
совместную деятельность с учителем и сверстниками
Коммуникативные:
осознанно строить речевые высказывания в соответствии с задачами коммуникации
формировать навыки работы в паре,
отбирать и использовать речевые средства в процессе коммуникации с
собеседником,
представлять в устной и письменной форме результат собственной деятельности
осуществлять самоконтроль, коррекцию, оценивать свой результат
Материалы учебных пособий: О.В. Афанасьева, И.В. Михеева «Английский язык-
Оборудование: магнитофон, интерактивная доска, компьютер, проектор.
Ход урока:
Slide 1.
Warm-up 3 min
Hello, students! Today we’re having a very unusual lesson. We’ve got guests at our lesson.
Don’t be nervous!
Well, you know that every country has its own holidays and festivals and today we’re going to
talk about some of British ones. But first of all answer my questions.
1. Do you like holidays and festivals?
2. What holidays and festivals do you know?
3. Which holidays and festivals are your favourite?
4. Do you like to get presents or to give them?
Personally, I like to give presents. So I’ll give you scores as presents for every right answer. If
you have 25-30 scores, you’ll get “5”. If you have 18-24 scores, you’ll get “4”. If you have 12-
17 scores, you’ll get only “3”.
I. To start, let’s watch the video. Be very attentive for details to get ready to answer my
questions. (10min)
1. Which is the noisiest festival?
2. What do people do on Pancake Day?
3. Which day is the most romantic?
4. Which festivals in Britain are really important?
5. What did Dad get as a present?
6. What do the British finish their Christmas dinner with?
7. Where do people in Britain celebrate New Year Eve?
Slide 2.
II. Make up sentences with these words: 2 min
Slide 3.
III. When do people in Britain celebrate these holidays? 2 min
Let’s check up your answers. Slide 4.
Slide 5.
IV. Write down the holidays: 2 min
Let’s check up your answers. Slide 6.
Slide 7.
V. What holidays are the sentences about: 2 min
Let’s check up your answers. Slide 8.
Slide 9.
VI. Put the necessary words in the sentences: 2 min
Let’s check up your answers. Slide 10.
Slide 11.
VII. Let’s work in pairs. Make up the sentences out of the words: 5 min
Let’s check up your answers. Slide 12.
VIII. And now look at the photos (Slide 13) and every of you will tell us a few words about one
of these festivals and your favourite one. And the other students will listen to him or her very
carefully and then will answer my questions. (10 min.)
IX. As we can see everyone has his own favourite holiday but I won’t be mistaken if I say that
everybody likes his birthday. To invite your friends to your birthday party you need to write an
invitation card. Will you take a card with your friend’s name and write him/her an invitation
card. Don’t forget about the rules of writing. (5 min.)
X. Make up a short dialogue to invite your friend.
And now write back to accept the invitation or to refuse it.
XI. To finish our lesson let’s remember what we did at our lesson. Which tense do we use
when we speak about past events? (5 min)
1. Watched the video and answered the questions.
2. Made up sentences with the words. Slide 2
3. Refreshed the dates when people in Britain celebrate the holidays. Slide 3.
4. Wrote down the holidays. Slide 6.
5. Put the necessary words in the sentences. Slide 10.
6. Made up the sentences out of the words. Slide 12.
7. Wrote an invitation card.
XII. To have a little rest let’s sing a song.
XIII. Summarize the results. Slide 13 (5 min)
Name ___________________________________
I. When do people in Britain celebrate these holidays? (5 scores)
1. May Day ________________
2. Christmas_________________
3. Easter____________________
4. Guy Fawkes’ Night_____________________
5. Pancake Day________________________
II. Write down the holidays: (5 scores)
1. go to church ____________________________
2. watch fireworks_____________________________
3. go to bed after midnight_____________________________
4. make lanterns out of pumpkins __________________________
5. make pancakes ____________________________
III.
Put the necessary words in the sentences: (5 scores)
1. The ribbons make a pretty pattern on the ____________________________
2. Santa Claus comes and fills ___________________ with presents.
3. At Easter Christians have _____________________ for breakfast.
4. Families_________________their homes and Christmas Trees with different toys.
5. Easter Sunday is the day when Christians _______________ Christ’s return to life.
IV. Make up the sentences out of the words: (5 scores)
1. at Easter, paint, bread, we, for, breakfast, eggs, red, have, and, special
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. friends, clean, invite, give, their, and, people, houses, presents
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________