Конспект урока "Праздники англоязычных стран и России" 7 класс

У р о к 16. Праздники англоязычных стран и России.
Цели урока:
1. Развитие грамматических навыков (герундий).
2. Первичное закрепление изученного материала в устной
и письменной речи.
3. Совершенствование навыков диалогической речи по
теме «Известные люди».
Оборудование: портреты известных людей; демонстрационная
таблица по теме «Герундий».
Х о д у р о к а
I. Организационный момент
II. Фонетическая разминка
I want you to look at the blackboard. Can you read the words
from it? Read the first (second, third) column. Read the words
after Max (Natasha). Find the odd words in each list.
Учитель привлекает внимание детей к словам на доске. Ученики
читают слова за кем-либо из учеников и индивидуально,
(.нем учитель предлагает найти лишнее слово в каждом из столбиков.
Запись на доске:
hundred mind actor
thousand enjoy politician
eleven official scientist
date finish artist
million hate doctor
billion stop remember
thirty like writer
III. Речевая разминка
- Yesterday we had a talk about famous people. Listen to my
statements, please. If you agree with me, repeat my sentence.
If you disagree with me, correct it, please.
1. Vladimir Putin is a famous actor. (Idisagree with you. Vladimir
Putin is the Russian President.)
2. Winston Churchill was a politician. (I agree with you. Winston
Churchill was a politician.)
3. Yuri Gagarin was the first Russian cosmonaut. (I agree with
you. Yuri Gagarin was the first Russian cosmonaut.)
4. Andrey Sakharov was born in the nineteenth century. (Idisagree
with you. He was born in the twentieth century.)
5. Alexander Pushkin is famous for his pictures. (I disagree with
you. He is famous for his poems.)
6. William Shakespeare was the famous scientist, (/disagree with
you. William Shakespeare was a famous writer.)
1. Alexander Suvorov was the Russian general. (1 agree with you.
Alexander Suvorov was the Russian general.) Etc.
IV. Совершенствование навыков диалогической речи по теме
«Известные люди»
Учитель предлагает учащимся разыграть в парах диалоги,
выполняя упр. 46, стр. 19. В качестве примера дети используют
диалог из упр. 42, стр. 19. Диалог разыгрывается сначала в парах,
а затем дети меняются партнерами и разыгрывают диалоги на
оценку у доски.
V. Физкультминутка
VI. Ознакомление с грамматическим материалом по теме
«Герундий»
- We shall learn some verbs. They are followed by verb+ing. You
must remember them. Let's read these verbs and the examples
with them in exercise 47, page 19.
VII. Первичное закрепление введенного грамматического
материала
в устной речи
- Let's make up some sentences and use the verbs in them. It's
exercise 48, page 19.
VIII. Закрепление материала по теме Герундий в письменной
речи
- Open your Workbooks, page 16, exercise 2. I am sure you
know your friend's likes and dislikes very well. Use the word
combinations and the examples in exercise 2(a), page 16 and
write your sentences down. Now make up the questions to
your friend. If you have finished, divide into pairs and ask
each other.
вают своих партнеров, и, таким образом, выполняются все три
части данного упражнения.
IX. Подведение итогов урока
Домашнее задание: учебник: упр. 31, стр. 30; рабочая тетрадь:
упр. 3, стр. 16.