Конспект урока "Reading…? Why not? Famous British writers" 9 класс

Тема: «Reading…? Why not? »
Famous British writers.
Цель: развивать коммуникативные умения на основе лингвострановедческих и
страноведческих знаний по данной теме.
Образовательные задачи: формировать у учащихся знания о культуре, реалиях и
традициях страны изучаемого языка; умение письменно оформить и передать
элементарную информацию; повторить активный и страдательный залог.
Развивающая задача: формирование у учащихся умение работать с учебником,
справочниками, подбирать дополнительный материал по теме; развивать грамматические
умения - использовать активный и страдательный залог;
Воспитательная задача: формирование положительного отношения к чтению,
культуре страны изучаемого языка; понимания важности изучения ин.языка и
потребности пользоваться им как средством общения;
Оборудование: мультимедиа
Ход урока:
I. Introduction: приветствие учащихся, фиксация отсутствующих, проверка готовности
учащихся к уроку.
II. The phonetic drill: Look at the blackboard. Here are some words.
the best-loved short story writer
a well-known poet
a favourite English poet
the most famous English novelist
a remarkable play writer
an outstanding children’s writer
a modern children’s writer
a well-known fantasy writer
a notable English novelist
III. Warm-up activities: Teacher: answer the questions:
- What is your favourite British writer?
- What books do you like to read?
- What are the famous literary places in Britain?
- Have you got a lot of books at home?
- Do you prefer to read English or Russian books?
IV. Speaking:
1) ex.1, p.13 what British writers and poets do you know?
2)ex.2, p.13 use the LCG to learn new information about writers and tell it everybody
3)match 3 columns (соотнеси):
William Shakespeare
1771-1832
a Scottish poet(about country, life,
love)
Scott, Sir Walter
1892-1973
an English writer and play writer
Robert Burns
1564-1616
an English writer (“Alice’s
Adventures in Wonderland”)
JRR Tolkien
1832-1898
an English writer(“The Hobbit”)
Lewis Carroll
1759-
1796
a Scottish writer and poet
(ответы: 1-3-2, 2-1-5, 3-5-1, 4-2-4, 5-4-3)
4) ex.3, p.14 use the LCG to learn new information about writers and tell it everybody - Do
you know who is who?
V. Grammar:
The Passive Voice
to be +V
2 (ed)
а) p.235 грамматический справочник: повторить активный и пассивный залог
b) choose the correct form: Active or Passive тренировка
-The children taught/were taught Italian.
-This problem will discuss/ will be discussed at the conference.
- The president interviewed/ was interviewed on French TV.
- Walt Disney created/ was created the cartoon character Mickey Mouse.
- He treats/ is treated the girl very badly.
c) ex.267 p/214
VI. Setting homework : AB ex. 8(1, 2 3, 4), p.12-14
VII. Summing up. Marks. Saying goodbye (Подведение итогов урока, оценки)