Конспект урока "My Pet" 3 класс

Урок-практикум в 3 классе «My Pet»
учебник Enjoy English М.З.Биболетова, О.А. Денисенко, Н.Н.Трубанева.
Задачи урока: 1.Развивать умения и навыки устной речи:
учить понимать на слух текст, построенный на знакомом языковом
материале;
учить рассказывать о своем домашнем животном.
2. Развивать умения и навыки в чтении(правила чтения буквосочетаний)
3. Развитие грамматических навыков говорения;
настоящее простое время;
порядок слов в предложении.
Ход урока:
I. Начало урока: (приветствие и сообщение цели урока)
T: Is everybody here? I am glad to see you.
The topic we are going to speak about is “My Pet”. We’ll read, answer the questions, make up
sentences and speak about your pets.
II.Основной этап урока.
1. Фонетическая зарядка. (слайды №№ 1,2)
[Ѳ] think, thank you, three
[] they, the, this
[ ] she, short, fish, shirt
[k] black, clock, stick, sock
[i:] eat, speak, jeans, please
What letters have flown away?
h
a
a
c
s
h
k
h
h
e
h
h
2. T: Meet Mr. Greenwood. He has got a pet. Listen to him.( анимированный слайд №3)
What pet has he got?
P1: He has got a parrot. (слайд помогает проверить правильность ответа)
3. T: Well, his parrot’s name is Rocky. Lets read about him. (работа с учебником с.28 упр.6)
Проверить понимание текста можно с помощью упражнения типа: Finish sentences
(слайд №4)
Complete sentences
The birds name is .
He eats .
Rocky well.
His teacher is .
Mr. Greenwood teaches his bird to
4. Физкультминутка (провести в привычном для детей режиме)
5. Контроль домашнего задания. Проверка монологического высказывания о своем питомце
T: Which of you has got a pet?
P1: I have got a pet.
T: What pet have you got?
P1: I have got a parrot.
T: Speak about it.
P1: I have got a parrot. His name is Yasha. He is funny. He likes corn. He can fly and speak. He
can’t swim. I like to play with Yasha.
T: Very good. Thank you.
6 Для развития грамматических навыков говорения можно предложить упражнения типа:
Make up sentences (слайд № 5)
Make up sentences
likes, Mary, cheese.
Mary likes cheese.
corn, like, and, bread, Nick, doesnt.
Nick doesnt like corn and bread.
lemons, Jane, eat, cant.
Jane cant eat lemons.
and, likes, red, apples, green, Pam.
Pam likes red and green apples.
in, eat, meat, morning, Jack, and, ham, the, doesnt.
Jack doesnt eat meat and ham in the
morning.
С учителем могут работать ребята со среднем уровнем подготовки, а у кого уровень
обученности выше среднего, может работать самостоятельно с тетрадью на печатной основе с 17
упр2.
7 Зарядка для глаз (слайд № 6)
8 Дидактическая игра «Помоги Дайно» (слайд № 7)
Help Dino, please.
Can fish speak?
Do dogs like cheese?
Does a cat like to swim?
Are dogs brave?
Are crocodiles strong?
Do rabbits eat carrots and
cabbages?
Can birds fly?
Do you live in the forest?
Can you teach a parrot to speak?
Would you like to help animals?
Dino wants to get a prize. He should answer some questions. Help him. Отвечая на
вопросы тренируем краткую форму ответа.
III.Заключительный этап урока.
Подведение итога. Выставление оценок. Домашнее задание.