Конспект урока "Food in Your Country" 6 класс

Урок был дан в рамках городского семинара в 6-м классе
общеобразовательной школы. Английский язык в этом классе преподается 3
раза в неделю по учебнику М.З. Биболетовой “Enjoy Englishдля 5,6-х
классов. Так как данный урок является заключительным и обобщающем по
теме «Еда», на нем были использованы не только материалы из учебника
Биболетовой (секция “be polite”, упражнения на отработку употребления
времени present perfect), но так же упражнения и аудио материалы к учебнику
Messages издательство Cambridge University Press, Unite 6, Module 3, Step 2.
Урок английского языка в 6-м классе
общеобразовательной школы по теме «Еда».
«Food in Your
Country»
Учитель английского языка
1-й квалификационной категории
МОУ СОШ № 6 г. Саратова
Таланова Юлия Юрьевна
Цели урока:
Развитие и воспитание коммуникативной культуры учащихся при
обучении различным видам речевой деятельности.
Расширение представления учащихся о странах, говорящих на
английском языке.
Знакомство с социокультурными реалиями страны изучаемого языка,
сравнение их с реалиями своей страны.
Задачи урока:
Работа над произносительной стороной речи
Обучение лексической стороне речи во взаимосвязи с обучением
грамматике (present perfect)
Обучение навыкам устной речи (диалог, монолог)
Обучение аудированию
Развитие навыков письменной речи
План урока:
1. Организационный момент
2. Фонетическая зарядка
1) повторение слов
2) повторение интонационного образца
3) выполнение заданий с текстом образца
3. Описание традиционных блюд русской кухни
4. Подготовка к составлению диалогов со Шреком
1) перечисление блюд, любимых в России
2) составление предложений в Present Perfect
3) формулы вежливости
4) восстановление недостающих слов в диалоге-образце; чтение
по ролям
5) составление и воспроизведение своих диалогов с опорой на
образец и на доску
5. Выполнение заданий по аудированию
1) ознакомление с незнакомыми словами
2) прослушивание диалога и выполнение задания на извлечение
конкретной информации: food words стно)
3) вторичное прослушивание с опорой на печатный вариант,
заполнение пропущенных слов в диалоге (письменно)
4) чтение диалога по цепочке с проверкой вставленных слов
5) составление монологического высказывания на основе диалога
6. Объяснение домашнего задания
7. Подведение итогов, прощание со Шреком, окончание урока
Конспект урока
(Слайд №1)
1. (орг. момент) Good morning, lets start our lesson. Look at the screen, please:
this is the title of our lesson: “Food in Your County”. Today it’s a final lesson on
theme “food”, so we are going to repeat everything we have learnt.
At our lesson we are going to meet a fairy tail character, to tell him about some
traditional Russian dishes, to practice present perfect, to make up dialogues with
our guest, to listen to a conversation with British student and I hope you will be
ready to answer this question.
(Слайд №2)
2.1). - As we are going to speak about food, let’s train our pronunciation and
repeat food words you know : look, listen and repeat, please.(повторение слов
на слайде за учителем)
(Слайд №3)
2.2). -O.K. Now listen to the rhythm drill and join it.(повторение за
аудиозаписью с паузами).
(Слайд №4)
2.3). -Well done. Now try to find food words in this drill with the same vowel
sound as these words: follow the example (см. Слайд)…………………………
(Слайд №5)
-Let’s repeat the words once more…
(Слайд №6)
3. - That was fine. And now we are meeting our guest. Look, do you know him,
who is he? He is Shrek! Of course he is. He has some interesting tasks for
you, but first let’s feed our guest. As you know he is always hungry, isn’t he?
yes, he is. Let’s tell him about some traditional Russian dishes, at home you had
to prepare short reports about them.
(Слайд №7)
-Look, what is this?
-This is Russian borsh.
-who wants to tell about Russian borsh?
(a short report with information about what it is made from and what we usually
eat it with)
(Слайд №8,9: pelmeny, pancakes, reports about them)
(Слайд №10)
4.1). Let’s name some other meals popular in Russia: caviar, fried potato, tea with
lemon, pies (называют сами).
4.2). fine, tell Shrek what you have prepared for him. Do you remember how to
use Present Perfect? Look and repeat its form: (на доске схема образования
времени, дети повторяют правило)
Good for you, thank you. Repeat 3 forms of some verbs please, come to the
blackboard and complete the missing forms:
---------- cooked ----------
---------- --------- prepared
make --------- ----------
---------- fried ----------
bake --------- ----------
buy --------- ----------
-Great look at the pictures now and tell Shrek what you have prepared for him, use
these verbs.
(Слайд№ 11)
Example: -I have cooked some borsh for you.(составление предложений по
образцу)………………………………………………………………………….
4.3).-Well done, I think Shrek is very glad that you have prepared so much tasty
food for him. He wants to be polite and tell us about it. Let’s help him to make up
compliments. Do you remember how to do it?
(Слайд №12)
-Read the example please: -what delicious pelmeny/how delicious pelmeny are .
Good so make up the sentences using these adjectives: (tasty, wonderful, lovely,
fine, delicious, nice)
4.4).Excellent, let’s feed our guest at last. To do it complete this dialogue please:
(Слайд №13)
-You have some time, work in pairs, please…-who is ready? Read the dialogue
aloud please………………………………………………………………………….
4.5).-Very well, and now use this dialogue as a model and make up your own
dialogues with Shrek. (составляют и разыгрывают диалог у доски, заменяя в
нем слова).
(Слайд № 14)
That was great and now, look, Shrek is very happy, he is not hungry now, he has
eaten enough.
(Слайд № 15)
5.1).As I have already said Shrek has some task for you. You should learn
something about everyday food in Britain.
(Слайд №16)
“A survey about food”
We need to learn and repeat some words first. Read after me
please:………………………………………………………..
Now read definitions:…………………………………………
(читаем определения, переводим, поясняем значение слов с картинками)
5.2).Now you will listen to a conversation and your task is to hear and repeat as
many “food words” as you can. So listen to it carefully and prepare your
copybooks as you can make some notes.
(Слайд №17)
(прослушивают запись).
-Well, try to repeat all “food words”, who wants? (повторяют услышанные в
диалоге слова, дополняя друг друга)…………………………………………
5.3).-Now you will listen to it once more and your task is to fill in missing words
in your papers. Take them please.
(Слайд № 18)
(звучит запись диалога)
5.4).-Let’s read the dialogue. One by one, please. (чтение по очереди, проверка
правильности выполнения)
5.5).-Now get ready to report what you have learnt about Joe and his every day
food.
Tell what he usually eats for breakfast, lunch and dinner. Use your papers please.
(You have some time).
-Who wants to try?... Be ready to complete your partner’s answer……………….
(Oтвечают несколько учеников, помогаю наводящими вопросами). Hand in
your papers.
6.-Excellent. You worked hard. Shrek is very glad and he has some task for you to
do at home:
(Слайд №19)
-You should write a report about food in our country. Look, your papers with this
task are on your desks, they will help you. Lets read and explain it: (читаем и
объясняем задание)
7.-That’s all for today. You did well: we told Shrek about traditional Russian food,
made up dialogues and fed him, we listened to the conversation with British
student Joe and learnt about his everyday food and now you are ready to write a
report about food in our country at home. Did you like our lesson? ………………
Let’s say good buy to our guest!