Разработка урока "Native Americans" 6 класс

МАОУ «СОШ № 13 г. Балаково»
Разработка урока английского языка в 6 классе
по теме: «Native Americans» («Коренные американцы»).
Учитель: Абрамова Е.А.
Цели урока:
1. Закрепление изученного материала на предыдущем уроке.
2. Отработка речевой грамотности обучающихся по вопросам, связанным с
понятиями «коренное население Северной Америки», язык, культура и традиции
коренного населения материка.
Задачи урока:
1. Образовательные:
а) совершенствовать навыки речевой деятельности учащихся с новыми
лексическими единицами;
б) совершенствовать ранее изученную лексику в речевой практике учащихся.
2. Развивающие:
а) развивать навыки речевого слуха;
б) развивать орфографические навыки;
в) развивать и совершенствовать лексические навыки;
г) развивать и совершенствовать синтактические навыки;
д) развивать навыки просмотрового чтения.
3. Воспитательные:
а) развивать интерес к изучению исторических аспектов англоязычных стран;
б) уважительное отношение к традициям других народов и к своим собственным
традициям.
Применяемые элементы технологий на уроке:
1. Коммуникативно – ориентированного обучения.
2. Развития познавательного интереса
3. Информационной технологии.
Оборудование: компьютер, презентация, мультимедийный проектор, учебник, сигнальные
карты.
Ход урока:
I. Оргмомент: Психологический настрой:
1. Good morning boys and girls! I’m glad see you!
2. How are you? Well we have a lot of work to do. I want you to be attentive and
active
II. Слайд 1 So, we start our lesson as usual with phonetical exercises.
Слайд 2 Repeat after me, please.
III. Работа с индивидуально-дифференцированными карточками
Now, I want to check your learning words.
Cлайд 3 Translate from English into Russian (Check it)
Cлайд 4 Next task make words using letters (Check it)
Cлайд 5 Your next task is to make sentences from the words.
Слайд 6 And now a small test «yes» or «no».
Слайд 7 Now count your scours and get your marks.
IV. Фронтальный опрос
1. What historical and geographical discovery were we speaking last lesson about?
(We were speaking about discovery of America)
2. Who discovered America?
(Christopher Columbus discovered America)
3. Was he a great traveler?
(Yes, he was a great traveler)
4. When did he discover America?
Cлайд № 8 ( Нe discovered America in 1492)
5. What part of America did Columbus discover?
6. Haw many voyages did he make to America?
(He made four voyages)
7. Whom did Columbus meet in the new land?
Слайд № 9 He met Indians
8. What do you know about this people?
9. Do you want to know more about this people?
10. So how do you think what will we speak about today?
Cлайд № 9 V. Right: The topic of our lesson today is Native Americans
At first let’s meet new words.
Слайд 11. Now look on a screen, you will know some facts about Indians.
Слайд 12
Слайд 13 16
Слайд 17 -18
Слайд 19 22
Слайд 23
Слайд 24
Слайд 25
Indians are very talented and music people. They very like and keep on their traditional
language, songs and music.
And what about you?
Do you know your mother Armenian language?
Do you know Kazakh traditions, music, songs? I think every people must know their own
language, culture and traditions. Am I right?
Relax break: Well, now I want you to listen to the most famous old Indians song «The Fly of the
Condor»
Do you like it?
Well, now it’s time to read.
VI.Работа с текстом
Open your books p. 22 Ex. 5
Read the text «part 1 and then find answer on my questions.
1. Where did Native Americans come to American continent from?
2. Where did they travel all the way through?
3. How did they get food?
4. What houses did they live in?
5. What Kind of people are Indians?
Reflex VII. So, our lesson will soon over.
It’s time to make conclusion.
What new things have you learned at the lesson?
Was it interesting for you?
What did you like most of all?
VIII. Home task: p.23; y. 5; IIч. У.6. стр. 24
IX. Оценки