Конспект урока "What happens in your home town?" 7 класс

Муниципальное общеобразовательное учреждение
Лицей №82
п. Каменоломни
Ростовского области Октябрьского района
Конспект урока по английскому языку
d 7 классе
What happens in your home town?
подготовила
Демченко Анна Александровна
учитель английского языка
Каменоломни 2011 г
Разработка урока
Проблема урока «What happens in your home town?»
УМК В.П.Кузовлева «English-7», февраль
Урок из цикла «How do you treat the Earth?»
Урок 3
Разработала Демченко Анна Александровна, МОУ лицей №82, Каменоломни
Цель: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся в рамках решения
проблемы урока «Что происходит в нашем городе?»
Задачи:
Познавательная: знакомить с деятельностью экологических организаций
Воспитательная: способствовать формированию уважительного отношения к природе,
формированию способности осознавать экологические проблемы
Развивающая: развивать способность делать выводы, развивать оперативную память
Учебная: формировать лексические навыки говорения, формировать грамматические
навыки употребления в речи страдательного залога в настоящем времени, развивать
навыки монологического высказывания, развивать навыки аудирования с целью
извлечения конкретной информации
Оборудование урока: УМК « English-7», Москва, «Просвещение», 2008год, видеосюжет
к 3 этапу урока, компьютер, проектор, экран, тематические картинки по теме «защита
природы»,
Ход урока
1. Орг.момент. Приветствие. Тема. Цели (введение учащихся в проблему урока)
T: Good afternoon, sit down. Today we continue speaking about the ecological problems
of the planet. Our planet is our home. Land, air and water are important for people,
animals and plants. But nowadays people don’t care for the Earth. That is why a lot of
ecological problems appear. People break the rules and as a result nature is suffering. So,
as you see, the topic is very serious. We’ll discuss what people do wrong and what we
must do to solve ecological problems. We’ll speak about ecological groups and their
work.
2. Лексическая разминка (активизация лексических единиц, грамматических
структур урока)
T: Make up a word combination
Pollute trees
Damage litter
Cut down birds
Throw away wildlife
Destroy nature
Disturb air
T: Now let’s make up sentences using Passive Voice to be+ V3 and say what happens
in the world. (упр 4 стр. 78)
P1: Trees are cut down.
P2: Birds are disturbed.
P3: Air is polluted.
P4: Nature is damaged.
T: Well done. Now let’s watch a video and discuss what other problems exist.
3. Просмотр видео и обсуждение. (развитие навыков аудирования с целью
извлечения конкретной информации, навыков диалогической речи на базе
просмотренного эпизода)
T: So, what other problems are mentioned in this video?
P1: There are many plants, they pollute the air.
P2: Litter is put into water. Water is not clean.
P3: Forests are burnt. People leave fire in the forest. They damage nature.
P4: Animals are killed. They become rare.
P5:….
T: Do you know any ecological groups? What are they?
P1: Greenpeace is the most famous organization.
T: But there are many of them all over the world. Lets read about them in Linguistic and
cultural Guide.
P1, 2, 3 читают информацию в справочнике и называют экологические организации
и сферу их деятельности
T: Who is in charge of the planet? Who is responsible?
P1: I think that organizations are in charge.
P2: Only specialists can save the planet.
P3: and I think that all people are in charge of the planet. We are responsible for our
actions.
T: Yes, quite right. All people, children and grown- ups can help the planet.
4. Работа с учебником (Активизация страдательного залога. (упр. 5 стр. 79,
трансформация двух простых предложений в сложное)
T: So, it is clear that people influence the environment. What are the results?
Ученики трансформируют 2 простых предложения в одно сложное. Учатся видеть
действие и результат
5. Монологическая речь. (развитие навыков монологической речи)
T: Аnd now let’s pay attention to the problems of our hometown. Do we have ecological
problems? What must we do?
P1: Yes, I think there are many problems. We have a big plant. It pollutes the air. And
there are many cars here. The air is polluted. But if you go to the countryside, you’ll see that
the air is clean there.
T: Yes, you are right. I have a country house in the village, and I must say the air is much
cleaner there.
P2: I agree. And I want to add that countryside is polluted to. People go on a picnic and
don’t take litter away. Also, they leave fire and broken bottles. It hurts animals.
P3: forests are cut down. But people don’t plant new trees. It is dangerous.
T: Well, you are right. We must take care of our planet. What must we do?
P1: we must plant trees ( must not throw away litter, feed animals, must not put litter into
water, reuse things, and recycle glass and paper)
6. Подведение итогов. Объяснение домашнего задания.
In conclusion, I’d like to say, be a friend to the planet. Take care of it. Your hometask is
to writу down some sentences about ecological problems of our town (упр. 6 стр. 79)
Список использованной литературы:
1. Учебник “English-7” В.П. Кузовлев
2. картинки взяты с сайта www.yandex.ru
3. видео взято с сайта www.pedsovet.su автор Монахова Юлия Валерьевна, Санкт-
Петербург, Российская Федерация