План-конспект урока "Save Our Planet" 10 класс

План-конспект урока английского языка в 10 классе.
Тема урока: «Save Our Planet»
Базовый учебник: «English 10-11» В.П.Кузовлев и др., М.: Просвещение,
2008
Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений.
Цели: формирование коммуникативной, социальной компетенции на уроке
английского языка.
Задачи: образовательная
Активизация и совершенствование актуального словарного запаса
обучающихся, формирование у них операционного умения решения
проблемных задач.
воспитательная
Воспитание ответственного и бережного отношения к природе,
воспитание экологической культуры, развитие экологического
мышления.
развивиющая
Развитие навыков сотрудничества и коммуникации, организация
эффективной работы в группах по решению проблемных ситуаций.
Формы работы: индивидуальная, групповая.
Оснащение урока: УМК «English 10-11» В.П. Кузовлев и др.,
видеоролики про животных, мультимедийная презентация, раздаточный
материал с заданиями.
Используемые технологии: информационная, эвристическая.
Ход урока.
1. Оргмомент.
Good morning, guys! Sit down, please. How are you? How do you feel?
(Ответы учеников)
2. Речевая разминка. Введение учащихся в ситуацию общения.
Im glad you’re fine and feel good. Please, look at the screen. I want you to
watch a short videoclip. What have you seen here? The polar bear which is
drowning. Why is it so with this endangered animal? Yes, youre right. The
problem is GLOBAL WARMING.
3. Постановка проблемы урока.
Well speak about global warming or to be exact about climate changing and
many urgent problems connected with this topic. Maybe we’ll find out some
ways out of this problem.
4. Работа с текстом домашнего задания.
Your hometask was to read the text on page 33 and find an appropriate
heading for it. But first find the English equivalents for the following words
and word combinations: синоптик, изменение климата, оксид углерода,
уменьшение выбросов, парниковый эффект, повышение температуры,
метан, 10 лет, парниковые газы, промышленные/транспортные
выбросы. Good.
And now read the heading for this text, please. Prove it, please. What are the
main topics in this text? Climate changing and greenhouse effect. I asked
you to find some information on this issues.
5. Представление дополнительных заданий учащихся.
Group 1: Greenhouse effect is the process by which radiation from a planets
atmosphere warms the planets surface to a temperature above what it would
be in the absence of its atmosphere.
Group 2: Ozone layer (discovered in 1913) is a region of the Earths
stratosphere that absorbs most of the Suns radiation.
Group 3: Greenhouse gases four main gases in the atmosphere: water
vapor 36-70%, carbon dioxide 9-26%, methane 4-9%, ozone 3-7%.
Carbon dioxide and methane effect negatively by absorbing energy partially
closing the window through which heat radiated by the surface would
normally escape to space.
And now put this enviromental issues into some logical order, please. Let us
see if you were right. Let’s watch a presentation. (Показ презентации о
парниковом эффекте)
6. Активизация навыков аудирования.
Now I want you to listen to the recording from the conference about global
warming. Please, do the task after the recording and fill in the table with
your results.
Прослушивание фрагмента записи конференции о проблемах
глобального потепления, выполнение задания multiple choice после
прослушивания с занесением результатов в таблицу.
7. Групповая работа.
What are the ways out of these problems? Let’s work in groups. Imagine
you’re invited to work in the Committee on Global Warming. You’re to
suggest solutions of this problem. Use the pattern: There are several ways
out of the problem of global warming.
The first way is.....
The second way is....
The third way is ....
8. Подведение итогов урока. Просмотр заключительного
видеоролика.
Well, you’ve worked really hard and your ideas are very good. I hope one
day you’ll be able to fulfill all of them.
9. Домашнее задание
Task “Writing” on page 35
10. Самооценка
Think about your own work during the lesson and fill in the self-evaluation
card. (Учащиеся выставляют оценку своей деятельности на разных
этапах урока.)