Конспект урока "The world of Hobbies" 6 класс

Конспект урока по английскому языку:
The world of Hobbies
(УМК М.З. Биболетовой Enjoy English”).
Котина Светлана Анатольевна
учитель английского языка
МОУ «Луховский лицей»
Конспект урока по английскому языку в 6-м классе по теме The world of
Hobbies(УМК М.З. Биболетовой “Enjoy English”).
Вид урока: Комбинированный урок
Тип урока: Совершенствование лексических навыков говорения.
Цель урока: развитие коммуникативной компетенции учащихся на основе
изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по теме
The world of Hobbies”.
Задачи урока:
Образовательные:
- семантизация лексики по теме “The world of Hobbies;
- совершенствование навыков поискового чтения с извлечением
необходимой информации;
- совершенствовать навыки устной речи учащихся;
- расширить активный словарный запас учащихся.
Развивающие:
- формирование и развитие учебно-организационных умений и навыков;
- способствовать развитию внимательности, наблюдательности и умений
выделять главное;
- развивать умение понимать и запоминать небольшие тексты,
высказывания;
- развивать у учащихся навыки монологической и умение
систематизировать полученные знания по данной теме.
Воспитательные:
- воспитание познавательной активности, интереса и инициативы к теме;
- акцентирование внимания учащихся на способах проведения досуга;
- создание ситуаций успеха и самореализации личности в различных видах
деятельности.
Оснащение урока: УМК «Enjoy English» М.З. Биболетовой (5-6 класс),
компьютер, проектор, презентация, наглядность, дополнительный материал
по теме урока, карточки с заданиями.
п\
п
Этап урока
Методические рекомендации
Отведенное
время
1
Организационны
й момент
Слайд 1-2
Учитель и дети приветствуют друг друга
на английском языке. Введение в тему
урока. Создание проблемной ситуации.
Объявление темы.
4 мин
2
Речевая разминка
Тренируется устная речь, учащиеся дают
краткие ответы по теме «Хобби»
3 мин
3
Активизация
лексических
навыков по теме
Слайд 3
На доске нарисовать круг. Учащимся
нужно на отдельных цветных листочках
написать любое название хобби, выйти к
доске, озвучить свое слово и прикрепить в
круг. Данный подход позволит спросить
всех учащихся группы. После выполнения
этого задания следует повторить все слова.
4 мин
4
Формирование
навыков чтения
по теме
Слайд 4-8
Учащимся раздается текст. Сначала дети
читают. Задача-понять содержание
предложенного текста, угадать загаданное
слово.
5 мин
5
Физкультминутка
Слайд 9
Учащиеся выполняют действия
одновременно.
2 мин
6
Развитие навыков
монологической
речи по теме
Слайд 10
Предлагаемое мультимедийное
сопровождение позволит учащимся
проверить свои варианты ответов с заранее
подготовленными на доске.
5 мин
7
Игра «Подбери
пару»
Учащиеся получают карточки со словами
по теме. Задача-найти пару.
4мин
8
Подведение
итогов
Домашнее
задание
Слайд 11
Учащиеся сообщают,что они узнали на
уроке. Учащиеся получают листочки, на
которых указаны основные действия во
время урока (читать, говорить, писать,
слушать одноклассников), им следует
оценить свою работу на уроке.
3 мин
Ход урока:
1. Организационный момент.
T-: Cl
- Good morning, boys and girls (Good morning, teacher.)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too,)
- How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
- I am fine, thank you. Who is absent today? (All are present.)
- Sit down, please.
T: Уou can see a poem on the blackboard. ( слайд 1)
Dancing, shopping, walking her Collie
These are the hobbies of my sister Polly.
Cycling, swimming, playing computer
The favourite activities of my brother Peter.
Who wants to read the poem?
T- What do you think will be the theme of our lesson?
Учащиеся выдвигают свои варианты формулировки темы. В итоге
объявляется тема урока «The world of hobbies». ( слайд 2)
Т: What is the aim of our lesson? (Какую цель мы поставим перед собой?)
РР: To learn words and use them in different situations.
T: What will you do at our lesson?
P: I think we’ll speak about our hobbies , favourite leisure activities.
T: You are right. Today we’ll speak about hobbies and free time activities.
2. Речевая зарядка.
T: What do you like to do ( in the evening, in summer, in winter, on Sunday, on
holidays)?
PP: I like
T: 1. What is a hobby?
2. What hobbies do you know?
3. What hobbies are popular in Russia?
4. What is your favourite hobby?
5. Do you enjoy travelling?
6. Are you fond of playing computer games?
7. What things do people usually collect?
8. Is collecting stamps interesting?
9. Do you go in for sport?
3.Активизация лексических навыков по теме “The world of Hobbies”.
T: Different people have different hobbies. But what hobbies do they usually have?
I am sure you know the names of them. Try to remember as many hobbies as you
can. The world of hobbies is very different. I want you to go to the blackboard and
write down their names. Who will be the first? second?...
(Учащиеся составляют кластер) ( слайд 3)
4. Формирование навыков чтения.
T: And now let’s read the stories about different hobbies and guess their names.
(Учащиеся читают в небольшие рассказы о разных хобби и угадывают, о
каком увлечении идет речь.)
What hobby is it? Read and guess.
1. People like to make new dishes. They often cook for the family and for their
friends. They can lay the table beautifully. They use spices. They can boil or fry
meat, chicken and make desserts.(cooking) ( слайд 4)
2. This hobby is popular with the people of all ages. People like to go to the
stadium or to the sports ground. They are strong and healthy. Their hobby helps to
develop their mind and body and teaches them to plan their time.(sport) ( слайд 5)
3. This hobby is interesting and useful. People try to find or buy different things
such as stamps, badges, coins, pictures and dolls. Their collection can be thematic.
This hobby helps people to make new friends and to learn some new things about
countries and lands, animals and birds, famous people and historical
events.(collecting) ( слайд 6)
4. People like to go to the library. Some of them have a good collection of books at
home. And they are really proud of it. They can have different books: fiction,
historical novels, books about animals and birds, books about different countries.
music
travelling
reading
dancing
cinema
diving
gardening
football
collecting
computer games
fishing
TV
radio
Their hobby helps them to relax, to learn the world and understand people
better.(reading) ( слайд 7)
5. People like to watch different TV programmes. This hobby is interesting.They
like to watch political programmes, news, films, music programmes, sport
programmes, comedies, soap operas. Children are fond of cartoons. This hobby
helps them to relax , to listen to classical music, to see famous people. (watching
TV) ( слайд 8)
5. Физкультминутка. ( слайд 9)
T: - I see you are well done. A pleasant minute we’ll have a rest.
Hokey pokey
1. You put your right foot in
You put your right foot out
You put your left foot in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about
2. You put your right hand in
You put your right hand out
You put your left hand in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about
3. You put your head in
You put your head out
You put your head in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about
6 .Развитие навыков монологической речи по теме The world of
Hobbies”.
T: Look at the smart board. Fill in the missing words. ( слайд 10)
reading
travelling
dancing
playing tennis
Tom
+
-
-
+
Sam
-
+
+
+
Alison
+
+
+
-
Jack
-
-
+
+
Tom likes………….and……. He doesn’t like……………and …………..
Sam is fond of…….,………….and………… Sam is not fond of…………
Alison likes………,………….and…………..She doesn’t like……………
Jack likes ………..and…………… He doesn’t like……and………………..
7. Игра: "Подбери пару"
- And now we will play the game. You will get sheets of paper with the words. The
task is to find the pair. (Учащиеся выполняют задание.)
sport
swimming
collecting
stamps
reading
adventures
computer
games
theatre
perfomance
cinema
films, cartoons
music
rock
8 . Подведение итогов урока. Рефлексия. Домашнее задание. ( слайд 11)
T: - Now our lesson is going to the end and I want to thank everybody.
Now you know the names of different hobbies. Let’s remember what is hobby.
What hobbies have we discussed today? ( Учащиеся сообщают, что они узнали
на уроке)
I think it's very interesting to have a hobby. It's impossible to describe all hobbies
known in the world, but they increase our knowledge and broaden our outlook.
- Your hometask will be to make a report about your hobby.
- And now fill in your Control Card.
Control Card( слайд 12)
Tick the following columns (учащиеся оценивают свою работу)
I…:
Read the poem _____________
Spoke about hobby __________
Read about hobbies __________
Played the game _____________
Answered questions ______
My score is ______________
"5": 5
"4": 3 - 4
"3": 1- 2