Конспект урока "Sightseeing in Australia" 10 класс

Тема урока: Sightseeing in Australia.
Цели:
Практические:
-умение понимать иноязычную речь на слух;
- совершенствование речевых умений, говорения.
Воспитательные:
-развитие личности, готовой к правильному взаимодействию с окружающим миром;
- развитие мышления школьников, взглядов на мир, эстетики.
Образовательные:
- развитие личности, готовой к самообразованию;
- совершенствование способности выражать мысли на английском языке;
- повышение общей языковой культуры;
- развитие памяти учащихся.
Развивающие:
- развитие и совершенствование умения работать в различных режимах (учитель-
класс, учитель-ученик, ученик-класс);
- совершенствование у учащихся умения строить высказывания разного типа.
Задачи:
Учить самостоятельно добывать знания.
Знакомить учащихся с историей, культурой
и традициями стран изучаемого языка.
Прививать интерес к английскому языку и
странам изучаемого языка.
Тренировать учащихся в чтении незнакомого текста
с целью извлечения нужной информации.
Активизировать устную речь учащихся c
помощью презентаций и докладов
Расширять кругозор учащихся.
Оформление и оснащение:
проектор, компьютер,компьютерные презентации , напечатанные тексты об
Австралии , тест , учебники, рабочие тетради, карта Австралии.
Ход урока
I Определение темы , постановка цели и составление плана урока.
T.: Good morning, children!
I am glad to see you. Sit down, please.
What date is it today?
And what season is in Australia now?
So what is the theme of our lesson?- Australia - A very interesting, unusual and mysterious
country. Now let’s make the plan.
Plan
Our plan is…
II. Фонетическая зарядка. The poemA child’s wish”.
Listen and repeat after me
I want to live and not to die,
I want to laugh and not to cry,
I want to feel the summer sun.
I want to sing when life is fun.
I want to fly into the blue,
I want to swim as fish can do.
I want to shake all friendly hands
Of all the young of other lands.
I want to work for what is right.
I want to love and not to fight,
I want to laugh and not to cry
I want to live and not to die.
III.Речевая зарядка.
Teacher: At first let’s speak about your images of Australia. The ABC-game will help
you. You may name any words connected with the names of animals, geographical names,
adjectives with nouns and others. But don’t forget the topic of the lesson.
А - Australia/anteater
B- Buffalo
C- Cockatoo/cuscus/Canberra
D- Dingo
E- Emu /eucalyptus/echidna
F- Flag of Australia
G- Great country/ the Great Sandy
Desert /the Great Victoria Desert
H- the Hottest country
I- the Indian Ocean
J- laughing Jackass
K- Koala bear/Kookaburra
L- Lyrebird
M- Melbourne
N- Newcastle
O- the Indian and Pacific Oceans
P- Platypus
Q- Queen /Queensland
R- Rabbits
S- Sydney/ the Southern Hemisphere
T- Tasmania
U- Unusual country
V- Victoria
W- Waterfalls/Western Australia
X-xylophone
y-Yellow sandy deserts
Z-zebra
IV.Совершенствование навыков чтения с пониманием деталей прочитанного и
выбором интересной или неизвестной ранее информации
1. I want уou to read some information and translate the most interesting sentences
from your point of view. . (Тексты об Австралии)
T: Well, have you done?
Did you understand the texts?
I want you to read the most interesting information from these texts.
Well done, thank you.
2. Сrossword.
2. Let s watch a video about Australia.
V.Совершенствование навыков монологической речи. Совершенствование
навыков аудирования и умений понимать иноязычную речь.
So, Australia is one of the youngest countries in the world. Every country has its national
flag, coat-of-arms, emblem and anthem. At home you had to prepare presentations about
Australia. Who wants to begin? Look at the screen, try to understand and remember the
information.(выступления с докладами, презентациями)
TP1,P2,P3 Did you like the presentations? Have you learned anything new?
VI.Совершенствование навыков диалогической речи.
T: 1. Answer next questions, please.(используя конквест, карты) Is Australia interesting
for you?
VII. Test.
VIII. Заключительное слово. Домашнее задание. Оценки.
Сonclusion
I would like to say that nowadays Australia lives a complex modern life. Today
s
Australia has a reputation for scientific innovations, for business commerce and trade. It
plays an important role in the political life of the whole world. I hope the lesson was
interesting for you. All students were prepared to our lesson and get excellent marks.
Thank you. The lesson is over. Good luck! Good bye.