План-конспект урока "Дом. Квартира" 7 класс

План-конспект урока по финскому языку
Класс:
Учебник: M.I. Mullonen Suomen kieli 6
Тип урока: Урок систематизации и обобщения изученного материала.
Тема урока: Дом. Квартира.
Место урока в системе уроков: 5
Цели урока:
1) Обучающая: систематизация, обобщение и закрепление
материала
2) Развивающая: развитие коммуникативных навыков, умения
работы в команде, умение вести диалог по теме, проверка навыков
аудирования.
3)Воспитательная: содействие развитию у детей умений
общаться;
Этап урока
Средства и
задания
ФОУД
Деятельность учителя
Деятельность ученика
I. Мотивация к
учебной
деятельности (2
мин)
Цели: проверка
готовности
обучающихся, их
настроя к
работе
Формирование УУД:
познавательные
общеучебные,
коммуникативные,
личностные
Х
Ф
Приветствует детей. Проверяет готовность
обучающихся к уроку. Проводит параллель с
ранее изученным материалом. Создает
эмоциональный настрой.
1. Mitä kuuluu?
2. Mikä viikonpäiva tänään on? huomenna? Oli
eilen?
3. Monesko päivä tänään on?
4. Millainen ilma tänään on?
5. Kuka on poissa?
Приветствуют учителя-.
Отвечают на вопросы учителя.
II. Проверка
домашнего задания.
(4-5 минут)
Спрашивает домашнее задание у учащихся
Учащиеся (2 человека)
отвечают домашнее задание
III. Определение
цели урока. 1 минута
2) Подводит обучающихся к формулированию
темы, цели и задач урока.
Tänään me jatketaan aihetta Talo. Asunto. Me
edelleenkin opimme kertomaan asunnosta ja talosta,
jossa me asumme.
IV. Закрепление
изученного
материала. 5 минут
+ 2 минуты + 8
минут + 5 минут + 5
минут + 5 минут
Цели: - проверка
усвоения
фактического
материала;
представление
результатов работы.
Формирование УУД:
Познавательные,
регулятивные,
коммуникативные
Регулятивные
контроля
(самоконтроля),
коммуникативные
Ф
И
п
П
Opettaja sanoo: Lapset, meidän pitää muistuttaa,
millaisissa taloissa ihmiset voivat asua. Siksi me
katsomme videota. Kuunnelkaa ja katsokaa ja sitten
vastatkaa minun kysymykseeni.
Lapset, katsokaa taululle. Siellä on 6 kuvaa. Nyt minä
luen teille lauseet asukkaista, jotka asuvat näissä
taloissa. Olkaa hyvää, kirjoittakaa vihkoonne 6
nimeä. Ja sitten pankaa talon numero , jossa ihminen
asuu. Ja nyt tarkistetaan.
Opettaja antaa lapsille tekstit.
Lapset, teidän tehtävänne on katsoa kuvaa, lukea
tekstin alkuosan ja sitten vastata kysymykseen: Onko
tämä Virtasen asunto?
Nyt me luetaan tekstin loppuosan. Tässä osassa on
huoneen kuvittelu. Kuvassa on huone. Mutta kaikki
huonekalut ovat sekaisin. Teidän pitää lukea lauseet
vuorotelleen ja korjata kaikki virheet. Lukekaa
lauseet ja tulkaa taululle korjattamaan virheet.
Nyt katsokaa taululle. Siellä on Antin ja Aleksin
vuorokeskustelu tai dialogi. Mutta tekstista puuttuivat
Antin kysymykset. Teidän pitää kirjoittaa puuttuvat
kysymykset.Ja nyt me tarkistetaan. Nyt katsokaa,
meille jäi vain kysymyksiä ja teidän pitää kysyä
toinen toiselta.
Ja nyt me tehdään työtä parissa. Lukekaa kysymykset
toinen toiselta. Me jatketaan työtä parissa. Minä
annan teille sanat. Tässä on alku- ja loppuosat.
Teidän pitää muodostaa yhdyssanat.
Lapset katsovat ja kuuntelevat
videota. Sitten vastaavat
kysymykseen.
Lapset saavat tekstit. He lukevat
tekstin alkuosan ja vastaavat
kysymykseen: Onko tämä asunto
Virtasen asunto?
Lapset tulevat taululle
korjattamaan virheita.
Lapset tekevät työtä ja lukevat
vuorottelleen.
Lapset tekevät työtä pareissa.
V. Разъяснение
домашнего задания и
рефлексия.
Цели:рефлексия,
подведение итога
работы, постановка
задач на сл.уроки.
Формирование УУД:
Регулятивные
оценивания
(самооценивания),
коммуникативные
Познавательные,
регулятивные,
коммуникат.
Ф И
Opettaja jakaa lapsille kotitehtävät ja paperit ja
sanoo: Lapset, teidän pitää kirjoittaa oma mieli
tunnista ja panna itselle arvosana.
Lapset saavat kotitehtävän ja
paperit, kirjoittavat heidän
mielensä tunnista. He
itsearviovat
Приложение 1. Virtaset muuttivat uuteen asuntoon. Matti Virtasella on vaimo Kristiina ja poika Aleksi. Nyt heillä on
asunto kolmannessa kerroksessa uudessa lähiössä kaupungin keskustassa. Uusi kolmio on lämmin, valoisa ja tilava.
Aleksi on koululainen ja hänellä on oma huone. Myös Virtasen asunnossa on olohuone, makuuhuone, keittiö,
kylpyhuone, WC, eteinen ja parveke.
Lastenhuone on iso ja mukava. Huoneessa on iso ikkuna. Ikkunalla on kukka. Ikkunan vasemmalla puolella on
sänky. Sängyn alla on laatikko. Ikkunan oikealla puolella on kirjoituspöytä. Pöydällä on tietokone, pöytälamppu ja
monta kirjaa. Pöydän vieressä on tuoli. Tuolilla aina kissa nukkuu. Pöydän yllä on hylly. Hyllyllä on valokuvia ja
leluja. Sängyn vieressä on kaappi. Kaapin päällä ei ole mitään. Peili on nojatuolin yllä kaapin vieressä. Lattialla on
iso vaaleansininen matto.
Приложение 2.
Antti kysyy Aleksilta uudesta asunnosta.
Antti:?
Aleksi: Minä asun uudessa lähiössä kaupungin keskustassa.
Antti:?
Aleksi:Meillä on kolmio.
Antti:?
Aleksi: Me asumme kolmannessa kerroksessa.
Antti:?
Aleksi: Minulla on oma huone.
Antti.?
Aleksi: Minun huoneeni on mukava, siisti ja valoisa.
Antti:?
Aleksi: Minä asun koulun lähellä. Mutta ennen asuin kaukana koulusta.
Antti:?
Aleksi: Tänään on vapaa-aika. Tule kylään!
Приложение 3.
Jalkalamppu
Jääkaappi
Sohvapöy
Kylpyhuone
Kirjahylly
Ovikello
Tietokone
Kukkamaljakko
Leipälaatikko
Kaasuhella
Microuuni
Roskakori
Herätyskello
Приложение 4.
1. Olen Anna. Minä asun neljännessä kerroksessa seitsemänkerroksisessa talossa.
2. Olen Matti. Minä asun yksikerroksisessa paritalossa.
3. Olen Mikko. Minä asun yksikerroksisessa rivitalossa. Minulla on 5 naapuria.
4. Olen Maria. Minä asun kaksikerroksisessa omakotitalossa.
5. Olen Kristiina. Minä asun kaksikerroksisessa rivitalossa.Minulla on 2 naapuria.
6. Olen Leena. Minä asun toisessa kerroksessa viisikerroksisessa talossa. Talossa on autotalleja.