Конспект урока "Кеңб - байтақ Қазақстаным. Анықтауыш" 6 класс

6- сынып
Сабақтың тақырыбы: Кеңб - байтақ Қазақстаным. Анықтауыш.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушылардың өз туған жерінің экономикалық аймақтарын
жетік білу. Экономикасы мен кең-байтақ жерінің байлығы, жетістігі,
көркемдігі туралы дамытушылық білімдерін жетілдіру.
2. Дамутышылық:оқушылардың танымдық қабілетін, тілін, ой-өрісін,
ойлау қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: оқушыларды елін, жерін сүйетін, халқының адал азаматы
болуға тәрбиелеу. Ұлттық өнеге мақал-мәтелдер арқылы
адамгершілікке, сүйіспеншілікке баулу.
4. Сабақтың типі:
5. Сабақтың түрі: дамыта оқыту әдісі
6. Сабақтың көрнекіліктері: Қазақстанның географиялық картасы, тірек
сызба
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
2. Мақсат қою.
II. Қайталау.
1.Сұрақ-жауап арқылы өткен грамматикалық тақырыптарды қайталау.
- Сөйлем дегеніміз не?
- Айтылу мақсатына қарай сөйлемдер қандай түрлерге бөлінеді?
- Жалпы сөйлем мүшелері қандай екі түрге бөлінеді?
- Бастауыш деп қандай сөйлем мүшені атаймыз?
- Баяндауыш деп қандай сөйлем мүшені атаймыз?
- Тұрлаусыз мешелер деп қандай сөйлем мүшені атаймыз?
-Толықтауыш дегеніміз не?
III. Жаңа сабақ. Мұғалімнің кіріспе сөзі.
1. Жаңа сөздермен жұмыс:
- мәнерлеп оқу (мұғалім);
- хормен оқу;
- тізбектей оқу;
- жаңа сөздердің арасынан тән дыбыстары бар сөздерді тауып, сол
дыбыстарға сипаттама беру.
- сөздікке жазу.
Жаңа сөздер:
түйіскен жерлерінде – на стыке
орын тепкен – расположен
шығанақ – залив
біраз бөлігін қамтиды – охватывает некоторую часть
мыс – медб
түсті металл – цветные металлы
кең танылуда – широко известен
сарқылмас – неисчерпаемо
2. Мәтін бойынша жұмыс – 57 бет.
- мәнерлеп оқу (мұғалім);
- бір-бір сөйлемнен оқы аудару;
- мәтін бойынша сұрақтар құрастыру;
- мәтін бойынша жоспар құру.
3. Анықтауыш .
1.Кесте арқылы тақырыпты түсіндіру.
IV. Бекіту.
1.Мәндес сөздермен түсіндіру 58 бет. 1- тапсырма – ауызша.
2. Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтау 58 бет 3- тапсырма.
3. Мақал- мәтелдермен жұмыс- 60 бет, 7 тапс.- ауызша
4. Карта бойынша Қазақстан аймақтары туралы айтып, көрсету.
5. Сөйлемдерден анықтауышты табу,.Сұрақ қою – 59 бет 4-тапсырма –
жазбаша
6. Көп нүктенің орнына тиісті анықтауышты қою -59 бет 5-тапсырма
ауызша.
V. Қорытынды.
1. Мәтін бойынша сызбаны толтыру. Республика аймақтарына сипаттама
беру.
2.Баға қою.
VI. Үйге тапсырма.
1. Сөздер.
2 Мәтін мазмұнын айту – 57 бет.
3.Ереже – 58-59 бет.
4.Мақал- мәтелдер - 60 бет 7- тапсырма.
5.Сұрақ- жауап әдісін дұрыс қолданып, берілген сөйлемдерге сұрақ қою- 59-
60 бет 6 – тапсырма ауызша.